Soome-Eesti film „Vehkleja” sai Kuldgloobuse nominatsiooni ja eestlastel on põhjust rõõmu tunda, et meie inimeste traagilised, kuid ilusad elusaatused jõuavad kogu maailma ette. „Vehkleja” täht on muidugi Märt Avandi. Ma ei taha temalt sugugi kullapaistet vähemaks võtta, aga filmi õnnestumises oli suur osa ka toredatel lapsnäitlejatel. Hea, et ka „Väikelinna detektiividest” ja „Eesti laulu” vaheklippidest tuntud Liisa Koppeli anne jõuab veel rohkemate silmapaarideni.

Selgusid viis palgakirjanikku

Aastail 2016–2018 makstava kunstniku- ja kirjanikupalga konkursile laekunud 54 avalduse seast valiti välja viis võitjat, kes hakkavad 2016. aastal saama 1005 eurot kuus. Need kirjanikud on Maarja Kangro, Indrek Koff, Mihkel Mutt, Tõnu Õnnepalu ja Jürgen Rooste. Ajakirjanduse andmeil on neil kõigil järgmisteks aastateks juba valmis ka tubli töögraafik: lubatakse tõlkeid, romaane, esseistikat, luulekogusid. Valitud kirjanike nimed ei tekitanud mingit üllatust. Eesti kirjanduse nomenklatuur koosnebki ju valdavalt keskealistest eesti keeles kirjutavatest Tallinna meestest.

Turner Prize kasulikule kunstile

Esimest korda Briti kunstipreemia Turner Prize’i ajaloos kuulutati auhinna võitjaks mittekunstnikud. Preemia sai viis aastat väga tulemusrikkalt tegutsenud arhitektide kollektiiv Assemble, kes kasutab oma erialaseid oskuseid lihtsate (loe: sotsiaalselt kehvas positsioonis) inimeste elu paremaks muutmiseks. Preemia anti neile Liverpooli linna hüljatud kvartalile elu sisse puhumise eest, aga nad on teinud palju muudki. Näiteks loonud mänguväljaku, kus linnalapsed saavad mudas madistada ja turnida, lõkkel süüa küpsetada ja laps olemisest rõõmu tunda. Kõik projektid teevad arhitektid koos abilistega ise teoks. Assemble’i initsiatiivist tuleks ka Eestis õppida.