Välisministeeriumi pressiesindaja kinnitusel on otsus ootamatu ja tegutsetakse endiselt selle nimel, et mehed võimalikult kiiresti koju saaks. Ministeerium on olnud kontaktis ka laevakaitsjate lähedastega Eestis.

Mehed viidi kohtusaalist otse vangi. Nad on otsusest šokeeritud, väike võimalus on siiski, et neile antakse armu, vahendab Õhtuleht kohapealt.

India meedia kirjutab, et kõigile 35 Ühendkuningriigist, Ukrainast ja Eestist pärit Seaman Guard Ohio meeskonnaliikmele määrati viis aastat vangistust range režiimiga kinnipidamisasutuses ja 3000 ruupiat (41 eurot) trahvi.

Kohus mõistis mehed süüdi ebaseaduslikus relvade omamises ja puudulikus dokumentatsioonis nende töö kohta. Süüdimõistetute esindajad ütlesid, et kaebavad otsuse esimesel võimalusel edasi.

India Tamil Nadu osariigi politsei arreteeris 2013. aasta oktoobris USA mereturvafirma Advanfortile kuuluva piraaditõrjelaeva Seaman Guard Ohio 35 meeskonnaliiget, kelle hulgas oli 14 Eesti kodanikku. 30. detsembril esitati kogu kinnipeetud meeskonnale süüdistus ebaseaduslikus kütuse tankimises, ebaseaduslikus relvade käitlemises ning ebaseaduslikus territoriaalvetesse sisenemises.

26. märtsil otsustas Tamil Nadu ülemkohtu Madurai kolleegium Seaman Guard Ohio meeskonnaliikmed, sealhulgas 14 Eesti laevakaitsjat, kautsjoni vastu vabastada. Laevakaitsjad vabanesid vanglast 5. aprillil.

Laevakaitsjate süüasja arutamine läbis seejärel mitu kohtuastet. Tänavu juuli keskel saatis aga India ülemkohus süüasja arutamiseks tagasi Tuticorini kohtusse, määrates protsessi pikkuseks kuus kuud, seega peab kohtuprotsess läbi saama hiljemalt jaanuari keskpaigaks.

Meeskonnakaaslane: esitasime kõik dokumendid, aga kohtunik ütles ikka, et oleme süüdi

Eesti meestega koos Indias kinni võetud laevakaitsemeeskonna inglasest liige William Irving postitas pärast süüdimõistva ja viieks aastaks vangi määrava kohtuotsuse kuulmist Facebooki lühikese teate. Esitasime kohtule kõik dokumendid, aga kohtunik ütles et me oleme süüdi ja ta saadab meid otse vanglasse. "Meid viiakse kohe ära," kirjutas mees.

"Kohtule esitati kõik relvaload, laevadokumentatsioon, passid ja teenistusraamatud, andsime kõik dokumendid ja kohtunik ütles meile, et me oleme süüdi ja läheme otse vanglasse, viieks aastaks. Aitäh teile kõigile toetuse eest. Lähiajal minult kommentaari ei saa, sest meid viiakse kohe ära. Ma ei tea ikka veel, mis toimub. Öeldi, et me ei tõestanud ära, et oleme piraaditõrjujad," kirjutas William Irving Facebookis pärast otsuse teadasaamist.

Suursaadik Indias: üritame mehed võimalikult kiiresti vanglast välja saada, mis olukord neid seal ootab, pole teada

Eesti suursaadik Indias Viljar Lubi ütles, et järgmine kõige olulisem tegevus viieks aastaks vangi mõistetud laevakaitsjate osas on saada kätte kirjalik kohtuotsus, millest saaks teada kohtuniku argumentatsiooni. Ühtlasi püütakse mehed nii kiiresti kui võimalik vanglast välja saada.

"Miks kohtunik sellise otsuse tegi, täpselt öelda ei oska, selleks on vaja kätte saada kirjalik otsus, kus kohtuniku argumentatsioon. Siis saavad ka meeste advokaadid vaadata, et mis loogikale tuginedes kohtunik sellise otsuse tegi. Ja kui see informatsioon on käes, saab koostöös advokaatidega vaadata, mis on meie edasine tegevuskava," ütles Lubi Delfile. Üheksakümne päeva jooksul on võimalik otsus edasi kaevata.

"Loomulikult juba praegu vaatame, mis on võimalikud tegevused, mida saame edasi teha. Oluline on saada see kirjalik otsus ja - kuna mehed viidi täna kinnipidamisasutusse - et nad sealt võimalikult kiirelt välja pääseks, olgu see siis kautsjoni vastu või muul viisil. See on kõige ajakriitilisem ja peamine prioriteet," sõnas ta.

Suursaadiku sõnul oli otsus ootamatu. "Saame peegeldada varasemat advokaatide juttu ja ka seda, mida mehed ise pärast kohut rääkisid. Tagasiside oli protsessi käigus positiivne, nende hinnangul said kõik süüdistajate argumendid tagasi lükatud. Seetõttu on tõesti otsus ootamatu. Aga peab vaatama, mis need argumendid olid."

Olukorra lahendamiseks tegutsetakse edasi nii kohtu- kui ka diplomaatilisi kanaleid pidi. "Proovime kõiki võimalikke kanaleid. Proovime rääkida ka poliitilisel tasandil, samamoodi nagu ka seni. Siiamaani on nii Eesti kui India valitsus loomulikult kohtuprotsessi kui sellise mõjutamisest hoidunud, sest demokraatlikus riigis poleks see vastuvõetav. Aga teatud piirides diplomaatilisi kanaleid kasutame. See jätkub ka edaspidi, see on normaalne igapäevane töö."

Meeste olukorra kohta vanglas pole veel infot, selleks on sündmused liiga värsked. "Meie konsul oli kohapeal. Isiklikud asjad said mehed anda tema kätte, kui otsus tuli. Mis olukord ootab neid kinnipidamisasutuses, veel öelda ei oska, sest praegu on nad Tuticorinis, aga meile teadaolevalt viiakse hiljem üle Chennaisse. See on sama linn, kus nad varem," sõnas suursaadik.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena