Kosmoseuuringutel pole finišisirget ega lõplikku sihtpunkti
Peaaegu pool aastat kosmoses elanud ja töötanud USA astronaut Douglas H. Wheelock saabus eile Tallinna. Intervjuus Eesti Päevalehele ütles otse Moskva lennukilt maha astunud astronaut, et lihtsalt Marsile või mõnele teisele taevakehale saapa maha panemine pole eesmärk omaette.
Tulete Moskva lähistel asuvast kosmoselinnakust Zvjozdnõi Gorodok ehk Star City, kus töötate. Mida seal õigupoolest teete?
Ehitame praegu USA-s uut kosmoselaeva. Boeing ehitab ja SpaceX ehitab. Aga kuni need valmivad, on ainus võimalus rahvusvahelises kosmosejaamas käia venelaste Sojuziga. Minu töö on aidata meie ja meie Euroopa partnerite ning Jaapani, Kanada ja kõigi teiste riikide astronaute. Treenime ja testime neid ning siis paneme nad raketi peale ja saadame orbiidile. Ja kui nad tagasi tulevad, võtan nad Kasahstanist peale ja toimetan USA-sse või mõnda meie partnerriiki. Ühesõnaga: administratiivtöö. Ma tegelen korraldamisega, et meeskond ei peaks muretsema näiteks poliitiliste pingete pärast. Olen ka NASA kontaktisik, kes suhtleb venelaste kosmoseagentuuridega Roskosmos ja Energia – nemad ehitavad rakette. Minu igapäevane töö on seinast seina: alates sellest, et saadan IT-spetsialisti mõne astronaudi majakesse, et ta tema printeri üle vaataks, kuni selleni, et pakin astronaudid skafandritesse.