Need on vaid tuvastatud juhtumid, hinnanguliselt on Eestis 3000-4000 inimest, kes pole oma nakkusest teadlikud. Samas on aga tegemist 100% välditava haigusega, mis tekitab küsimuse, miks siis ikkagi nakatub igal aastal üle saja inimese?

Mitte ainult homod, mitte ainult narkomaanid

Alustagem sellest, et kõige suuremas ohus on need, kes ohtu kõige vähem tunnetavad. Levinud on väärarusaam, et HIV on vaid narkootikumide kasutajate ning LGBT inimeste mure. Arusaam, mis pärineb 1980. aastatest ning mis ei saa olla kaugem tõest.

Statistiliselt on sellel aastal nakatunuid kõige rohkem vanuses 25-39 aastat, neist 42% on naised.

Nagu eelpool mainitud, HIV on üle-eestiline probleem. Vähe sellest, et meil on kõige rohkem nakatanuid suhtarvudes elanikkkonna kohta aastas Euroopas, vaid levib Eestis HIV palju kiiremini kui Aafrikas.

Ghanas elab 0.9% elanikkonnast HIV/AIDSiga. Burkina Fasos on see arv 0.94%. Võrdluseks, 2013.-2014. aasta andmetel [CIA] on hinnanguliselt Eestis 1.3% elanikonnast nakatanud HIV/AIDSiga. See paneb CIA andmetel Eesti 37. kohale maailma üldarvestuses.

Raske probleem, lihtne lahendus

Kuid see kõik on, nagu mainitud, täiesti ennetatav. Selleks, et piirata HIV levikut on vaja lihtsalt kasutada kondoomi. Nii lihtne see ongi. Kaitsmata seksuaalvahekorrad on peamine HIV leviku viis ning nakatuda on võimalik absoluutselt kõigil. Mis veelgi hullem, HI-viirusel ei ole otseseid sümptomeid ning haiguse peiteaeg võib küündida 10 aastani.

Seetõttu ei ole ka võimalik ületähtsustada testimist. See on tasuta, anonüümne ning sellel on vaid ainult kaks võimalikku tulemit: kas meelerahu või kui nakkust on tuvastatud võimalikult vara, siis efektiivne ravi.

Tänaseks päevaks on HIV ravi arenenud nii kaugele, et efektiivse ravi puhul on nakatanul võimalik elada täisväärtuslikku elu. Sealjuures on ravi kõigile viirusekandjatele tasuta. HI-viiruse kandjat pole vaja ka karta, kuna nakkus levib AINULT seksuaalvahekorra ning vere kaudu. Isiklikud esemed, sääsed ega muu selline haigust edasi ei kanna.

Kallid kaasmaalased, HIV on Eestis epideemia, ning seetõttu, palun, kasutage kondoomi ning laske ennast testida esimesel võimalusel, isegi juhul kui teil kahtust pole.