2016 oli Eestis ja maailmas eriline ja morn aasta. Läbi enneolematute ponnistuste sai Eesti endale uue riigipea, lõpuks varises Reformierakonna 17 aastat kestnud võim, haldusreform lõi hambad Eesti maakaardile, Brexitist Suurbritannias ja Trumpi presidendiks valimisest USA-s sai kõne- ja mureaine ka Eestis.

Peale selle muidugi Venemaa – üllatused, vangerdused, võimu koondumine. Kõik see mõjutab ka meid.

Ja meie kõigi silme all sai uue hoo tõsieluseriaal Edgar Savisaare allakäigust. Rääkimata meie jalgpallikoondise krahhist.

Murelikkuse kivimüüri vahele jäi siiski ka ilusat. Eesti teater on õitsele löönud, Rio de Janeiro olümpial ei olnud meil midagi häbeneda, meie haridussüsteem on maailmas esirinnas, Nordica leidis tugeva partneri, Estonia vallutas Moskva kultuurigurmaanid, võrkpallurid avastasid end Euroopa tipust jne.

Esmaspäevast hakkame tutvustama valdkondade mõjukamaid. Siis saame koos analüüsida, kuidas tormine aasta meie edetabeleid riivas või puudutas, ja näeme mõjukate mõju traagelniite. Kuigi sõnast „mõjukas” on võimalik erinevalt aru saada ja see mõjub kohati ka provokatiivselt, on oma valdkonna mõjukaks tituleerimine auasi ja süvendab tiitli tuumakust.

Head lugemist ja kaasarääkimist!

Poliitikas pole enam miski endine. Kelle pirukatükk on suurim?

Juba ülehomme avaldame tänavuse aasta kõige mõjukamate poliitikute ülevaate. Etteruttavalt võib öelda, et edetabeli esimesele kohale tulnu edestab järgmisi silmatorkava vahega, sealt edasi läheb aga tihedaks heitluseks.

Tegelikult oli 2016. aasta poliitilisel maastikul väga oluline. Juba aprilli alguses algas hoogne orienteerumisvõistlus, mille finišiks pidi olema Kadrioru loss. Paraku ei osanud võistlusel osalejad ega nende taustameeskonnad kuigi hästi kaarti lugeda ja finiš suleti septembri keskel nii, et ükski osaleja sinna ei jõudnudki. Sellele järgnenud kiirvõistluse võitis aga hoopis ootamatu osaleja ja see viis omakorda napilt kuu aega hiljem poliitilise murranguni, kui 17 aastat võimul olnud Reformierakond visati üksmeelselt opositsiooni ja aastaid poliitiliseks paariaks peetud Keskerakond pääses peaministriparteiks.

Kõik need sündmused kajastuvad otseselt ka selle aasta mõjukaimate poliitikute edetabelis. Küsimusele, kas seda aastat jäid domineerima ametist taanduvad jõud või uued tulijad, saab vastuse juba esmaspäeval.

Holger Roonemaa

Ettevõtjad vastamisi. Tähtis pole mitte raha hulk, vaid mida sellega tehakse

Iseenesest on ju loomulik, et valitsevate erakondade suursponsoritel ja toetajatel on valitsejatele mõju, nende telefonikõnedele vastatakse ja soove võetakse arvesse.

Teistpidi on seekordses ettevõtjate nimistus ka tegelasi, kellest vähemalt üks peab end seal üleliigseks. Õigemini, tema majanduslik tegevus on muudes valdkondades kordasaadetuga võrreldes marginaalne. Ometi mõjutab ta nn pärisettevõtjate igapäevast käekäiku – võib-olla kaudsemaid teid pidi, kuid see-eest tulemuslikumalt.

Suur seisev summa on paljude inimeste pangakontol, aga vähesed suudavad selle enda (ja vahetevahel ka ühiskonna) kasuks tööle panna. Loovad töökohti, maksavad miljoneid eurosid riigimakse, tutvustavad Eestit välismaal, suudavad erakondi enda pilli järgi tantsitada. Kui nende ettevõtjate seisukohti ei võeta alati otsemaid kuulda, siis natukese aja pärast leiate nende varasemad sõnavõtud uuest koalitsioonilepingust. See on tõeline mõjukus, millest saame pikemalt lugeda teisipäeval.

Kadri Paas

Teadus ja haridus. Raske töö või efektsed kärgatused?

Haridus ja teadus on valdkonnad, milles mõjukaks ja arvestatavaks tegijaks saamine ei käi üleöö ega pauguga. Mõni muusik võib ehk justkui luuavarrest lajatada hittloo, mida eelmisel päeval ei teadnud veel keegi ja järgmisel ümisevad kaasa kõik. Teaduse puhul on paukudel ja kärgatustel oma oluline koht küll laboreis toimuva üldsusele lähemale toomisel – kujutavad ju paljud teadlast ette karikatuurse kitlis tegelasena, kel kolb käes ja nägu tahmane –, ent see on siiski ainult osa tõest. Tõsine teadustöö, mida tehes tippu jõutakse, pole selline atraktiivne sähvatus.

Osalt seetõttu võib tänavusest, kolmapäeval ilmuvast mõjukate teadus- ja haridustegelaste edetabelist leida mitu nime, keda teame juba aastaid. Ent on ka erandeid ja need teatavasti kinnitavad reeglit.

Madis Aesma

Maaelu suunajad. Võimsa haardega põllumehed

Maaelu mõjutamine näib olevat meeste ala. Sedasi tundub, vaadates mõjukate maaelu edendajate selleaastast pingerida. Tegelik elu on muidugi mitmekesisem. Ja elu on täis muutusi. Eelmise aasta võitja ei tulnud võitjaks sel korral. Samuti on tabelisse murdnud neid, kelle nimi sealt eelmisel aastal puudus.

Tabelist leiame näiteks maaelu suunavad poliitikud ja eri katusorganisatsioonide juhid, esile tõusevad ka ettevõtjad ja eri asutuste võtmeisikud. Muide, esimese 30 hulgast leiame ka tegijaid, kelle näopiltigi pole ajalehtede-portaalide fotopankades, kuid kelle võimete haardes pole kahtlustki. Edetabeli leiab neljapäeval Maalehest.

Andres Eilart

Riik oma teenrite kindlas käes. Kelle valdkond on tähtsaim?

Eesti, Baltimaade ja Euroopa pingeline julgeolekuolukord. Eesti lähiajaloo kaalukaim poliitilise korruptsiooni uurimine ja Edgar Savisaarele süüdistuse esitamine. E-Eesti sõnumi levitajate ametist lahkumine ja e-residentsuse jätkuv võidukäik piiri taga. Õiguse ja õigluse eest seismine riigis sees. Parvlaevaafäärid.

Sündmusi ja protsesse, mida ühelt poolt juhivad ja teiselt poolt ohjeldavad Eesti riigiteenrid, oli sel aastal hulgi. Seda huvitavam oli meil koostada mõjukaimate riigiteenrite edetabelit. Peale juhtivate riigiametnike kuuluvad sellesse tabelisse ka olulisemate riigiettevõtete juhid.

Riigiteenreid on selliseid, kellest avalikkus teab pea kõike, aga ka selliseid, kelle mõju ei pruugi oma ringkonnast kaugemale välja paista. Ometi on see mõju seda suurem. Vähe on neid, kes suudavad ühendada mõlemat poolt. Tulemusi ette ütlemata võib aga vihjata, et just riigiteenrite sekka kuulub inimene, kes tegi puhta töö meie viiendas kategoorias, kus palusime mõjukamaid riigiteenreid nimetada just sama eluala inimestel. Edetabel ilmub neljapäeval.

Holger Roonemaa

Kultuur ja sport. Kas võidab noorus või kogemus?

2016. spordiaasta ei pakkunud üht ja selgelt väljapaistvat saavutust, mis paneks terve rahva rõõmust pisaraid valama ja kõike muud unustama. See-eest oli palju väga vahvaid tegusid: hüpped ja sõidud, jooksud ja torked, lepingud maailma tippklubidega.

Kultuurivälja mõjukaimate edetabelis esindatud inimesed väärivad kõik oma kohta. Tore, et sinna on jõudnud peamiselt iseseisvad mõtlejad, isepäised tegutsejad, kes vastanduvad – tihti teadlikult – valitsevatele kutuurinormidele. Kultuurimaailmas korraks mõjule pääseda pole raske, kuid enda komeedist võimsamaks taevakehaks kasvatamine nõuab rasket ja sihikindlat tööd.

Aga kuna mõjukaima valimine ei ole võrreldav parima (või ka popima) atleedi või kultuurilooja üle hääletamisega, vaid peale konkreetse saavutuse kaalu sekkub mängu teisigi tegureid, siis tulev reede on see päev, mil saate teada, kes on 2016. aasta mõjukaim spordiinimene ja kultuuritegelane.

Mari Peegel ja Andres Vaher

Kuidas edetabel valmis?

Sel aastal hindasime Eesti mõjukamaid inimesi järgmistes kategooriates: poliitikud, riigiteenrid, ettevõtjad, kultuuri- ja haridustegelased, sporditegelased, maaelutegelased.

Arvestasime iga kandidaadi mõju hinnates viit kriteeriumit:

1) rahva arvamus – Turu-uuringute AS palus kandidaatide mõjukust hinnata 1000 inimesel üle Eesti.
2) sotsiaalmeedia – inimese Twitteri ja Facebooki kontaktide arv
3) aasta jooksul meedias esinemine – inimesega otseselt seotud ajaleheartiklite arv Eesti Päevalehes, Delfis, Õhtulehes, Eesti Ekspressis ja Maalehes
4) mõjuvõrgustik – kuulumine oluliste asutuste ja organisatsioonide juhatustesse ja nõukogudesse (näiteks haigekassa nõukogu, Tartu ülikooli kuratoorium jt)
5) kolleegide arvamus – palusime iga kategooria esikahekümnesse kuuluvatel inimestel nimetada oma alal kolm kõige mõjukamat tegijat.

Iga kriteeriumi võitja sai maksimumpunktid, teiseks tulnud ühe punkti vähem ja nii edasi kuni ühe punktini.

Kui mitu kandidaati sai sama tulemuse, läksid punktid nende vahel jagamisele.

Seega oli tegemist omamoodi mitmevõistlusega. Selleks et olla tõeliselt mõjukas, tuli kandidaatidel silma paista mitmes vallas. Kui mõni kandidaat juhtus mõne kriteeriumi puhul nulli saama, ei pruukinud teiste kriteeriumite tugevad tulemused teda enam kõrgesse mängu tagasi tuua. Küll aga võib kõiki üldtabelisse jõudnud inimesi häbenemata nimetada meie rahvuslikeks tšempioniteks.

Mõjukad 2016 projektimeeskond

Margus Järv

Holger Roonemaa

Tarmo Vahter

„Mõjukad 2016” Delfis: videod mõjukatest, rahvahääletus, põnevad statistikakillud

Delfi ja Eesti Päevalehe „Mõjukad 2016” veebikeskkonnast (epl.ee/mojukad) leiab järgmisel nädalal iga päev videoid, põnevat statistikat ja interaktiivsust.

Peale sama päeva Eesti Päevalehes ilmunud artiklite saab keskkonnas näha mõjukate edetabeli detailset vaadet, kust näeb täpselt, kuidas kujunes iga valdkonna punktijärjestus.

Iga päev avaldame oma valdkonna mõjukaimast inimesest videoloo, kus (ühe erandiga) saab piiluda keskkonda, kus esikohale jõudnu oma igapäevast tööd teeb, ja kuulda tema mõtteid oma päevast, tegemistest, tööst ja mõjukusest.

Peale selle saab iga valdkonna mõjukamate kohta veebihääletusel arvamust avaldada, samuti avaldame põnevat statistikat, mis ühe või teise mõjuka olulisuse puust ja punaseks selgeks teevad.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemana
Ükskõiksena
Kurvana
Vihasena