Juhan Kivirähk: Sõõrumaa ja Mõis mängisid maha nii oma hääled kui ka uudsuse võlu
Lähenevad kohalikud valimised on riigikogu ja europarlamendi omadega võrreldes erilised peamiselt kahe asjaolu poolest: neis osalevad mittekodanikud ja kandideerivad ka valimisliidud.
Eriti väljaspool Tallinna on valimisliidud üks kõige rohkem toetust pälviv jõud. Augustis kuulus neile 15% eelistust väljendanud valijate poolehoid ning 17% valijaid lubas toetada üksikkandidaati. Ka viimast näitajat võib interpreteerida valijate toetusena mitteparteilistele kandidaatidele ja reaalses valimisolukorras võib sedagi arvestada pigem valimisliitude kui erakondade toetamisena. Üksikkandidaadina üles astujaid on ju tegelikult üsna vähe.
Kui üle-eestiliselt on valimisliitude toetus varasematelgi valimistel olnud küllaltki märkimisväärne, siis Tallinnas on nende häältesaak jäänud pigem tagasihoidlikuks. 2002. aasta KOV valimistel kogusid valimisliidud ja üksikkandidaadid Tallinnas ainult 0,6% hääli. Kolm aastat hiljem oli nende ühissaak 4,9%, 2009. aastal 1,7% ja 2013. aastal 4,85% (Vaba Tallinna Kodanik andis sellest 4,01%). Turu-uuringute AS-i augustikuise küsitluse andmetel hääletaks neil valimistel valimisliidu või üksikkandidaadi poolt ainult 6% tallinlasi.