JUHTKIRI | Kui oled elatisvõlgnik, hakkad elama lindpriina
Eilsest Eesti Päevalehest sai lugeda elatisabi väljanõudmise raskest juhtumist. Edukas või ennast sellisena näitav koolitaja võlgneb oma 11-aastasele pojale 12 000 eurot elatist, aga OÜ-tab ennast võla kustutamisest edukalt kõrvale. Ligi 9000 elatisvõlgniku pitsitamiseks saab möödunud aastast kasutada mitut uut survevahendit. Järgmisel aastal on kavas kehtestada veel mõned... Kas kaob see probleem ükskord minevikku?
2016. aasta kevadest alates saab nõuda, et kohus peataks mitme võlgnikule igapäevaelus vajaliku õiguse ja loa kehtivuse. Kõige olulisem neist on mootorsõiduki juhtimisõigus. Aga ka väikelaeva juhtimisõiguse, jahipidamisõiguse, kalastusloa ja relvaloa äravõtmine võib kurvastada nii mõndagi meest (elatisvõlgnikud on valdavalt mehed). Aga tõsiasi, et juhtimisõiguse peatamine võib ära võtta ka võimaluse elatise maksmiseks raha teeninda, piirab selle sunnivahendi võimu kõvasti.
Tulevaks aastaks kavandab justiitsministeerium seadusemuudatust, mis võimaldaks tühistada elatisvõlgniku passi (s.t reisidokumendi). Schengeni piires saaks võlgnik sel juhul edasi reisida, väljapoole mitte. Kõlab radikaalselt, aga küllap enamikku elatisvõlgnikke rahuldab ka liikumisvabadus Schengeni piires. Samas paketis on mõte anda kohtutäiturile õigus hinnata võlgniku töötasu tegelikku suurust ja seda otse tööandjalt sisse nõuda, aga see ei pruugi teoks saada, sest seab löögi alla kolmandate, kahe lapsevanema tülisse mitte puutuvate isikute õigused ja vabadused.
Sunnivahendite ulatusel on mõistlik piir ja me ei ole sellest enam kaugel. Osa sunnivahendeid piirab ju võlgnike võimalust raha teenida. Osa võlgnikke on sellised, kellelt pole tõesti palju võtta, mistõttu kohtutäiturid ei viitsi neilt raha kättesaamiseks palju vaeva näha. Osa on elukunstnikud ja mahhinaatorid, kes leiavad oma vara ja sissetuleku varjamiseks ikka mõne uue augu. Osa võlgnikke tunneb – vahel õigusega, vahel õigustamatult –, et vastaspool on neile liiga teinud, ja sõdib elatise maksmisele põhimõtte pärast vastu. Juriidika pole kõikvõimas, vahel on tõhusam õigel ajal kasutatud suhtlemisoskus.