REPLIIK | Traditsiooniline peremudel hääbub
Pere kui selline jääb üha enam ajale jalgu. Ühiskonna taastootmiseks on vaja lapsi, aga traditsiooniline peremudel neid juurde ei too.
Eesti ei passi ainsana iibestatistikat nagu lotonumbreid. Viimases „Plekktrummis” rääkis Alari Allik Jaapanist, kus inimestel pole enam aega ega tahtmist lapsi saada. Arusaam ühiskonnast on muutunud ja igal isikul on õigus eneseteostusele. Kunagi koduseinte vahele surutud naised valivad karjääri, ei ole enam mehele satelliidiks ega kasvata lapsi. See on ka õige, sest keegi pole vahend, eriti veel vastu oma tahtmist.
Ent ühiskond tahab taastootmist ja lastevabrikuks on endiselt perekond. Selles vabrikus jääb töölisi üha vähemaks. Riigil pole õnnestunud lapsi isegi rahaga hüppeliselt juurde osta, sest lastetoetus ei ole piisav vahetuskaup karjääri ja isikliku arengu eest. Teisisõnu: peremudel iivet enam ei turguta, lapitagu seda palju tahes. Kui ühiskond tulevikus üldse kasvab, siis teistsuguse mudeliga. Laborilastega, kogukondliku kasvatusega või mõne muu alternatiiviga.