Riigihalduse ministri nõunik: Kaja Kallas eksib, kui peab erakorralisest pensionitõusust rääkimist küüniliseks
Kaja Kallas nõustus pärast Reformierakonna juhiks valimist antud usutluses, et 60-eurosest erakorralisest pensionitõusust rääkimine ei tundu talle õige, see olevat isegi küüniline. Kõlab uskumatuna, kuid just seesama inimene pürgib järgmiseks peaministriks. Stopp. Kas me oleme ikka õigel teel?
Ei ole kahtlust, et pensionid saavad eelolevatel valimistel üheks põhiteemaks. Seda on need ka varasemalt olnud. 2014. aastal elas suhtelises vaesuses 35,8 protsenti eakatest, 2015. aastal oli vastav number 40,2 protsenti ja 2016. aastal 41,8 protsenti. Seega trend on selgelt negatiivne.
Pensionitest ei räägita ainult poliitilistes debattides, vaid ka tavaliste lihtsate inimeste seas – bussiga tööle sõites, saunas olles või telefonivestluses vanavanematega. Miks on see nii? Eakad lihtsalt on täna ebamõistlikult täbaras olukorras ja kellelegi ei saa pahaks panna ootust paremale elule.
Pensionitõusust rääkimine ei ole tabu
Kas ühiskonda (sh madala toimetulekuga inimesi) puudutavate teemade lahkamine on vale? Üldiselt räägitakse Eesti ühiskonnas ja poliitikas probleemivabalt nii maksudest, tööhõivest kui ka samasooliste kooselust. Öeldakse, et poliitikas tabusid teemasid ei ole. Igaüks võib oma teema lauale tuua ja sellest rääkida. Ka Reformierakonnal on see võimalus, sealhulgas Kaja Kallasel.