Tänavu juubelit tähistava Tallinna Linnateatri festivali Talveöö Unenägu fookuses on sel aastal Euroopa tipplavastaja Alvis Hermanis, kelle viis erinevat auhinnatud lavastust etenduvad detsembris Eestis. Järjepideva lavastamistöö kõrvalt on Alvis Hermanis värskelt kirja pannud ka ühe äärmiselt elulise ja soojalt humoorika raamatu pealkirjaga „Päevik“. Nii Riia Uue Teatri kui ka Euroopa suurte ooperimajade igapäevase masinavärgi toimimist ning Hermanise lavastajapõhimõtteid ja isiklikke tõekspidamisi reflekteeriv raamat ilmus esmakordselt läti keeles 2016. aastal ning vene keeles 2017. aastal. Nüüd antakse Läti Vabariigi ja Tallinna Linnateatri festivali Talveöö Unenägu ühise juubeli puhul välja ka eestikeelne tõlge.

„Päevik“ dokumenteerib Alvis Hermanise töid, tegemisi ning mõtteid ja mälestusi hooajal 2015/2016. Ühe aastaga jõudis ta lavale tuua Gogoli „Revidendi“ Viini Burghtheateris, Brodski luulel ja meeste omavahelisel sõprusel põhineva Barõšnikovi monolavastuse „Brodski/Barõšnikov“ Riia Uue Teatri egiidi all, Berliozi ooperi „Fausti hukkamõistmine“ Pariisi rahvusooperis, Verdi ooperi „I Due Foscari“ (kaasategev Plácido Domingo) La Scalas ning Straussi „Danae armastuse“ Salzburgi festivalil. Lisaks sellele toimusid Houellebecqi romaanil „Alistumine“ põhineva lavastuse proovid Riia Uues Teatris ning järgmiste hooaegade lavastuste stsenograafia ja kostüümikavandite loomine. Mõtisklevas ja ladusas stiilis kirjutatud „Päevik“ pakub avastamis- ning äratundmisrõõmu nii põhjalikele teatrigurmaanidele kui lugejatele, kes Hermanise maailmaga alles tutvust loomas.

Tõlke toimetaja on Ilze Tālberga, keeletoimetaja ja korrektor Anu Rooseniit, isikunimede spikri autor Triin Sinissaar, kujundaja ja küljendaja Katre Rohumaa.