Tänavune ÜRO peaassamblee toimub COVID-19 tõttu suuresti virtuaalselt. Ehkki maailma riikide diplomaadid on New Yorgi peakorteris asuvas assambleesaalis füüsiliselt kohal, astuvad riigijuhid nende ette lindistatud videopöördumiste kujul. Avapäeval võis kuulda USA, Hiina, Venemaa ja Prantsuse president, mitu korda kerkis teemaks USA-Hiina vastasseis.

Trump: meie sõjavägi on kõige võimsam

USA president Donald Trump alustas vähem kui kaheksaminutilist kõnet Hiina ründamisega. Ta süüdistas riiki pandeemia vallapäästmises ja maailma terviseorganisatsiooni (WHO) kaasabil probleemi kinnimätsimises. Samuti heitis Trump Hiinale ette süsinikuheidet ja keskkonnareostust. Euroopat ega Venemaad kõnes ei mainitud, kuid Trump tõstis esile USA tegevust NATO taaselustamisel. „Teised riigid maksavad nüüd märksa õiglasemat hinda,” viitas Trump kaitsekulude kasvule NATO riikides. „Meie [USA-s] oleme oma relvajõududele nelja aastaga kulutanud 2,5 triljonit dollarit. Meie relvajõud on maailmas kõige võimsamad ja seejuures ülekaalukalt.”

USA diplomaatia edusammude seas märkis Trump ära Serbia-Kosovo ja Iisraeli ning kahe araabia riigi tänavuste lepete vahendamise ning Afganistani rahukõnelused. „Me toome oma sõdurid koju,” lubas Trump. „Ameerika täidab oma ajaloolist kohust rahusobitajana, aga see rahu tugineb jõule.” Lõpetuseks kordas Trump eelmistel aastatel peetud kõnedes väljendatud skepsist globaalsete lahenduste üle. „Omaenda kodanike eest hoolitsemine on ainuke tõeline alus, mille pinnalt koostööd teha,” ütles Trump. „Presidendina olen varasematest nurjunud meetoditest loobunud ja panen uhkelt Ameerika esikohale, nagu teiegi peaksite tegema oma riikidega.”

Edasi lugemiseks:
1.99 Üksikartikkel ühe kliki mobiilimaksega