„Vee peal” on varateismelise poisi kasvamise lugu 1980ndate alguse sumbunud õhustikuga Eesti väikelinna tagahoovis. Tundliku loomuga Andrest kasvatavad vanavanemad. Tema ainsateks sõpradeks on vangis istunud Valter, lollipaberitega Kolla ja teised värvikad tegelased, kes elavad sama hoovi peal. Ainus koht, kuhu põgeneda „lapsepõlve lõpu” katsumuste eest, on järv – sinna saab end päevadeks õngitsema unustada.

„See ei ole film nõukogude aja loojangust, vaid inimeseks jäämise võimalustest ebatäiuslikus maailmas. Tragikoomilise, kohati julmavõitu pealispinna alla on peidetud meie kõigi soov mõistmise ja armastuse järele,” ütleb Simm linateose saateks.

Filmi stsenaariumi on oma samanimelise autobiograafilise romaani põhjal kirjutanud Olavi Ruitlane. 2015. aastal ilmunud ja müügiedetabelite tippu kerkinud kirjandusteost on nimetatud ka uueks „Kevadeks”. 2016. aastal valisid Eesti suurima raamatukaupluste keti Apollo külastajad selle parimaks kodumaiseks ilukirjandusteoseks.

Filmi peaosas on Rasmus Ermel, teistes osades Aurora Künnapas, Marko Matvere, Aarne Soro, Kalju Orro, Maria Klenskaja, Guido Kangur ja teised. Operaator on Manfred Vainokivi, kunstnik Eugen Tamberg ja produtsendid Marju Lepp ja Manfred Vainokivi. Filmi on tootnud stuudio Filmivabrik.

Eesti kinolevisse jõuab „Vee peal” järgmise aasta jaanuaris.

Tegu on 67-aastase Peeter Simmi 11. pika mängufilmiga. Eelmine, „Üksik saar”, valmis 2012. aastal.