Kant on ainulaadne mitmes mõttes, kuid vähem on teada ehk sajanditagune tõsiasi, et mulgid olid esimesed, kes hakkasid ka tütarde haridust väärtustama. Mujal oli kombeks, et rohkem haridust said pere vanimad pojad. Oma juuri hindavad psühhiaater Anne Kleinberg ja moelooja Katrin Kuldma räägivad, kuidas võib nende tööst, hoiakutest ja loomingust Mulgi mustreid leida.
„Mulgimaal on mu juured – vanaisa talu ja metsa juures,” räägib laste vaimse tervise keskuse juhataja, psühhiaater, pereterapeut ja laste psühhoanalüütiline terapeut Anne Kleinberg. Tema juured on Halliste ja Tarvastu kihelkonnas. „Tean, mis on metsatukkade ja vanade heinamaade nimed, samuti oma pere ja naabrite lugusid mitme põlve tagusest ajast. Nüüd tunnevad minu ja mu õe lapsed neidsamu kohti ning neil on kohalikke sõpru ja tegemisi.”

Mulgi traditsioonilised mustrid on oskuslikult oma kollektsioonidesse sulatanud Katrin Kuldma, kes on Amanjeda by Katrin Kuldma moemaja looja ja disainer ning Ultima Thule galerii loovjuht. „Karksi-Nuia ja Abja-Paluoja – siin oli meie suguvõsal seitse suurt talu. Ühest neist oli pärit minu Mulgi vanaema, kellelt olen omakorda pärinud oma disaineri- ja gurmaanigeenid,” tõdeb Kuldma, kelle põlised Mulgi juured on pärit emapoolsest suguvõsast. „Vanaema varustas oma uhke käsitööga kõiki lapselapsi. Tikitud olid laudlina ja linikud, voodipesu, tekid ja vaibad. Vanaema valmistatud jänesepraad ja mustasõstravein olid maailma parimad.”

Edasi lugemiseks:
1.99 Üksikartikkel ühe kliki mobiilimaksega