JUHTKIRI | Olla valmis kütte käibemaksu langetama
(63)Septembri lõpus rääkis Vakra kui soojatootjale Utilitas pealinna kaugküttesüsteeme rentiva munitsipaalettevõtte juht, et pealinna kaugkütte puhul ta mingit hinnatõusu ette ei näe. Vaid viis nädalat hiljem ehk möödunud pühapäeval teatas Utilitas, et sai konkurentsiametilt loa tõsta Tallinnas ja Maardus 1. detsembrist soojuse piirhinda kahe kolmandiku võrra. Nüüd lohutab Vakra, et hind tõuseb nii palju ainult külma talve korral, kui tuleb tööle panna gaasikatlamajad.
Kokkuvõttes: tulevase talve ilm on üsna ennustamatu, gaasi hind samuti ja Vakra linna esindajana püüab võimalikku probleemi väiksemaks rääkida. Valitsus üritab teha nägu, et toasooja hinna hüppeline tõus (loe: paljude Eesti elanike toimetulek) pole üldse tema mure.
Soojuse piirhindade järsk tõstmine näitab, et valitsusel oleks targem siiski ajutiselt käibemaksu kärpida.
Päästku end, kes saab? Seda ka, aga hinnatõusust mõjutatute hulka arvestades (need pole üksnes pealinna elanikud) peab riigil juba valmis olema plaan, kuidas sotsiaalseid probleeme leevendada, kui talv tulebki krõbe. See mõjutab ulatuslikult inimeste toimetulekut.
Elektri hinna tõusu eelistas meie ihne valitsus leevendada võrgutasu ajutiselt vähendades ja väiksema sissetulekuga leibkondadele toetusi lubades. Elektri, gaasi ja toasooja käibemaksu langetamine 20%-lt 9%-le põlati ära. Soojuse piirhindade tõstmine näitab, et targem oleks ajutine käibemaksukärbe siiski teha või vähemalt olla valmis seda talvel kohe langetama.