Möödunud suvel kutsusid Riia Jūrmala muusikafestivalil osalenud orkestrandid pandeemiast tingitud keerukate olude kiuste kokku tuntud Läti dirigent Mariss Jansonsile pühendatud festivaliorkestri. Igapäevaselt teistes kollektiivides tegutsevaid muusikuid ühendava orkestri üleastumised kujunesid festivali kõrghetkedeks, mistõttu ootab publik väga orkestri lavale naasmist. Nii astub orkester 2022. aasta suvel üles koos ühe muusikataeva säravaima talendiga, Klaus Mäkelaga, kes vaid 25 aasta vanusena täidab Oslo Filharmoonikute peadirigendi ja kunstilise nõuniku ning Pariisi Orkestri muusikadirektori rolli.

Varem festivali külastanud kollektiividest naaseb järgmisel suvel Lätti 2019. aastal osalenud Baieri Raadio sümfooniaorkester, seekord legendaarse dirigendi Michael Tilson Thomase juhtimisel. Ameerika orkestrite pika esinemispausi Euroopa festivalidel lõpetavad Pittsburgi sümfooniaorkestri kontserdid muusikadirektor Manfred Honecki juhatusel. Valery Gergievi dirigeerimisel astub aga festivalil üles üks Venemaa silmapaistvaimaid kollektiive, Maria Teatri orkester.

Riia Jūrmala muusikafestival

Riia Jūrmala muusikafestivali 20 kontserdil esineb enam kui 30 rahvusvaheliselt tunnustatud solisti, nende seas pianistid Behzod Abduraimov, Hélène Grimaud ja Yuja Wang; viiuldajad Joshua Bell ja Janine Jansen; tšellistid Gautier Capuçon ja Truls Mørk, ja vokaalkvartett: sopran Pretty Yende, mezza-sopran Alice Coote, tenor Julian Prégardien ja bass René Pape. Lisaks astuvad üles András Schiff ja Daniil Trifonov klaveril koos prantsuse pianistidest õdede-duo Katia ja Marielle Labèque’ga, ning tenor Joseph Calleja. Festivali keskpäevastel kontsertidel esinevad silmapaistvad muusikud nagu fenomenaalse häälega tenor Freddie De Tommaso, viiuldajad Kristóf Baráti ja María Dueñas, pianistid Alexandra Dovgan, Bruce Liu, Alexander Malofeev, ja Nobuyuki Tsujii; ning tšellist Sheku Kanneh-Mason koos oma õe Isataga klaveril. Festivali programmis osalevad ka mitmed Läti muusikakollektiivid, sh Läti Rahvusooperi orkester (koos Joseph Calleja’ga), Läti riiklik segakoor LATVIJA (koos Mariss Jansonsi festivaliorkesteriga) ja Sinfonietta Riga liikmed (koos Kristóf Barátiga).

„Pärast kolme senist Riia Jūrmala muusikafestivali saame tõdeda, et seatud eesmärk luua sild Läti publiku ja rahvusvaheliste artistide kogukonna vahel on hakanud vilja kandma. Meil on väga hea meel, et mitmed muusikud ja orkestrid tulevad taas festivalile esinema, ning et nende kõrval astub üles mitmeid uusi artiste, sealhulgas noori andekaid muusikuid, keda saab kuulata keskpäevastel kontsertidel. Läinud suvel Läti dirigendi Mariss Jansonsi auks loodud festivaliorkester tõstab aga kogu sündmuse uuele tasemele. See, et festivalil on oma orkester, annab kogu ettevõtmisele hoopis uue ootamatu mõõtme,“ selgitas Martin T: son Engstroem, Riia Jūrmala muusikafestivali kunstiline juht.

„Ma olen väga tänulik kogu meeskonnale, kes on pannud 2022. aastaks kokku nii erilise programmi. Esiteks on hea meel taas tervitada armastatud Mariss Jansonsi festivaliorkestrit, mis sündis möödunudsuvisel festivalil. Teiseks on kogu meeskond väga rõõmus, et seekord on kaasa löömas mitmeid Läti kollektiive. Ja viimaks, ebakindlast ajast hoolimata on meil jätkuvalt väga head ja tihedad suhted festivali toetajate ja partneritega. Lisaks on toetajate ringi lisandunud uusi partnereid, nende seas Credit Suisse,” sõnas Zane Čulkstēna, Riia Jūrmala muusikafestivali tegevjuht.

Kõik orkestrid annavad ühel festivali nädalavahetustest kaks õhtust kontserti, üks nädalalõpu õhtu on aga solistide päralt. Kontserdid toimuvad kahes paigas – nii pealinnas Riias kui ka kuurortlinnas Jūrmalas: õhtused kontserdid toimuvad Riias Läti Rahvusooperis või kuurortlinnas Dzintari vabaõhukontserdisaalis, keskpäevased kontserdid leiavad aset pealinnas Väikese gildi hoones.

Festivali raames toimub ka Riia Jūrmala Akadeemia programm koos töötubade ja meistriklassidega Jāzeps Vītolsi Läti Muusikaakadeemia eestvedamisel, kus osalevad noored Lätist, teistest Baltimaadest ja kaugemalt.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid