Detsembris näidati Venemaal riiklikus telekanalis Rossija 1 filmi „Venemaa. Uusim ajalugu”, kus astus üles ka president Vladimir Putin. Filmis väitis ta, et talle oli Nõukogude Liidu kokkukukkumine isiklik tragöödia, sest see oli kõige muu seas „ajaloolise Venemaa lagunemine”. Venemaa kaotas sellega 40% territooriumist, elanikkonnast ja majanduslikust võimsusest ning ka „olulises osas selle” selle, „mis oli kogunenud tuhande aasta jooksul”.

Kui 2005. aastal Venemaa föderaalnõukogus peetud kõnes nimetas Venemaa president Nõukogude Liidu lagunemist suurimaks geopoliitiliseks katastroofiks, siis nüüd lisas ta uue aspekti – tegemist on ka suurima humanitaarkatastroofiga, sest paljud venemaalased jäid nüüd välismaale ega saanud naasta kodumaale, sest Venemaal polnud tol ajal neile töökohti pakkuda.

Vladimir Putini ajaloohuvi on teada, Briti ajaleht Guardian on Putinit kunagi nimetanud isegi „entusiastlikuks hobiajaloolaseks”. Isegi ilma presidendita meeldib enamikule Venemaa elanikele oma juttu ajalooliste faktidega vürtsida ja ajalooteemadel filosofeerida. Tavaliselt väga valesti, sest ajalooteadmised pole Venemaa inimestel, kellele meeldib kõike maailmas toimuvat ajaloo abil põhjendada, just kiita.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid