Lavastaja Toomas Tähe sõnul on Anne Franki päevik tuntud dokument Amsterdamis teise maailmasõja päevil 25 kuud järjest ennast natside eest peitvate juutide elu kohta. Pere reedetakse ja seega lõpeb päevik enne tegeliku terrori algust. Frank oli vaid 12 aastat vana, kuid kirjeldab suurepärase analüüsivõimega ning humoorikalt, teravalt ja avatult elu peidikus, täiskasvanute hirme ja enda esimest armastust.

"Minu kui lavastaja jaoks on tegu inspireeriva väljakutsega, kuid praegune olukord maailmas annab sellele kurva lisakihi," ütleb Täht. "Kunstnikud ju tahavad alati olla ajast paar sammu ees või vähemalt aktuaalsed, aga sellist aktuaalsust, millest räägib ka Anne Frank oma päevikus, lihtsalt ei soovi."

Täht ütleb, et ju siis pole varasemast ikka veel aru saadud ja piisavalt õpitud ning neid tekste on vaja üha uuesti ja uuesti lavastada, lugeda, kuulata. "­Kahjuks on mul tunne, et neil, kel sest oleks kõige rohkem õppida, seda vaatama ei tule," ütleb lavastaja.

Würzburgi teatriga on Toomas Täht olnud seotud aastaid, kuid seni pigem näitlejana üles astunud.

Tema esimene lavastus Mainfrankentheater Würzburgis (Würzburgi linnateatris) oli Kai Henseli "Klamms Krieg" (Klammi sõda), mis esietendus 31. oktoobril 2020. Seda mängitakse Würzburgi koolides tänaseni.

Veel on Toomas Täht olnud Würzburgi Linnateatri külalisnäitleja tükkides "Juudas" (Lot Vekemans) ja "Messias" (Patrick Barlow). Lavastus "Pension Schöller", kus Tähel oli peaosa, jäi ära kaks aastat tagasi toona äsja alanud koroonaepideemia tõttu.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid