Rahvakogu küsimuste arutamine Foto: Martin Dremljuga

Tegelikult oled Sa väga suur osa Eesti riigi arengust, tõekspidamistest ja edust. Sul oli visiooni, ideid ja ettepanekuid. Sa oled ainuke, kes pärast taasiseseisvumist olnud kõikide parlamendikoosseisude, sealhulgas põhiseaduskomisjoni liige, andes seeläbi hindamatu panuse riigi arenemiseks selliseks, nagu me teda praegu teame.

Aga mis peamine - Sa olid ja jääd igavesti riigimeheks. Sinu jaoks olid riigi huvid alati eespool erakondlikest või isiklikest huvidest. Inimõigused, kas kodus või välismaal, väärikus ja lugupidav käitumine on midagi, mida Sinult alati õppida oli. Ausalt öeldes on ka edaspidi. Lihtsalt sinu jalajälg Eesti riigi ülesehitamisel on nii suur. Usun, et me väärinuks Sinu sulest raamatut “Parlamentaarse demokraatia alused”, või midagi muud sarnast.

Sinu sõnavõtud Riigikogu kõnetoolist peaksid edaspidi olema iga noore poliitiku esmane lektüür, et mõista kuidas saab ja peab. Kuidas olla riigimees ja kaitsta isamaalisi väärtusi, sõltumata poliitilistest tõmbetuultest. Lisaks kõigele olid Sa hea semu sõpradele ning alati oodatud igas seltskonnas. Kahju, et see maine rännak nii ootamatult lõppes.

Aitäh, Mart. Aitäh, et olid, aga veel suurem tänu, et oled ka edaspidi. Mälestustes, meenutustes, sõnas ja kirjas.