Foto: Sven Arbet

Reformierakond, Keskerakond, SDE ja Isamaa pakuvad majandusprogrammide osas üpris sarnast lähenemist. Enamik teemasid on palju aastaid räägitud, on ka uusi ideid, aga erinevusi on vähem kui sarnasusi. Värskemat vormistust pakub Eesti 200, aga seda ka ainult laiema visiooni osas. Konkreetsemate ettepanekute osas on sarnasust teiste erakondadega.

Programmides on palju erineva kaaluga ideid, kohati ka suurem visiooniga ettepanekuid, aga need on jäänud üldjuhul lahti kirjutamata. Paraku tekitab selline olukord tunde, et tegelikult ei suudeta puude taga metsa näha ning jäädakse ikkagi kinni üksikute lokaalsemate muudatuste tegemises.

Reformierakonna ideed on loosunglikud

Näiteks on Reformierakonnal asjalik üldisem eesmärk Targa majanduse sektsiooni all: „Reformierakonna eesmärk on kõigi Eesti elanike sissetulekute kasv, mille toob suurem lisandväärtus ettevõtluses. See eeldab teadmuspõhisust ja uute tehnoloogiate kasutuselevõttu.”

Visioon on õige, aga seda ei ole kuidagi pikemalt lahti selgitatud. Kõrgemast lisandväärtusest ja tootearendusest jne on räägitud aastaid kui mitte juba aastakümneid. Mis siis nüüd oluliselt muutub? Kuidas nüüd antakse nendele asjadele palju kiirem käik? Silma jääb jälle paar loosungit ja mõni üksik konkreetsem lubadus.

Avalehele
28 Kommentaari
Loe veel: