Illustratsioon: Shutterstock/EPL

Võib kohata üksikut napsumeest, kelle parimad omadused avalduvad viina- või õlleklaasi taga, aga see on erand. Enamjaolt on alkohoolikud enda ja teiste elu hävitajad.

Alkohooliku halba mõju, tema tekitatud majanduslikku kahju, tegemata jäänud töid, kaasinimestele põhjustatud probleeme ja hingehaavu on keeruline mõõta, aga see kahju on väga suur. Joodiku lähedased ei saa kannatustest elu lõpuni üle ning vahel avaldab see koledus mõju ka järeltulevatele põlvedele. Üsna laastavalt mõjub alkohoolik ka näiliselt kaugemal seisvatele inimestele, sh pereliikmete sõpradele, naabritele, töökaaslastele ning isegi juhuslikult tema teele või rusikate ette jäänud inimestele.

Selle taustal on kurb, et alkoholist räägitakse ikka kui millestki toredast. Naps on tõesti tore, kui see on itaallase, kreeklase või isegi taanlase laual, aga kui napsuklaasi taga istub eestlane (või venelane), lähevad asjad millegipärast halvaks. Alkoholitootjad, ärimehed ja üksikud euroopaliku alkoholikultuuri viljelejad arvavad, et jutud alkoholi laastamistööst on ülepaisutatud ja statistika moonutatud. Endiselt ei nähta kahju, mida alkoholi tarbimine on kaasa toonud – kellele otse, kellele kaude.

Avalehele
112 Kommentaari
Loe veel: