Pealtnäha pankur, kuid tegelikult seakasvataja. Nii võib kirjeldada ülikonda ja lipsu kandvat ning ministeeriumide vahel saalivat, kuid samal ajal 5000-pealist seakarja pidavat Urmas Lahte (43). Kahe kärarikka põllumeeste meeleavalduse korraldamine on loonud Viru lihaühistut juhtivale Lahele põllumeeste õiguste eest võitleja oreooli. Täna koos Maarahva Erakonda kuuluva Tiit Tammsaarega Eesti tuntuima seakasvataja tiitlile pretendeeriv Laht õppis pärast Võsu 8-klassilise kooli lõpetamist Tallinnas hoopis mööblitisleriks. Ametit sai ta pidada vaid paar kuud enne vene kroonusse kutsumist. Sealt naasnuna kutsus üks koolivend Lahe Kohtla-Järve sovhoosi brigadiri kohusetäitjaks. “Seal sai sõrm põllumajandusele antud,” meenutab Laht saatuslikku hetke. Töö kõrvalt suutis Laht lõpetada õhtukeskkooli, Olustvere tehnikumi ja tollase põllumajandusakadeemia ökonoomika erialal.

Eesti kõige moodsamat ja kallimat (2,3 miljonit krooni) kombaini omav Laht hakkas sigu kasvatama juba 80. aastate alguses. Ta käis stagnaajal koos sõpradega Novgorodis ja Arhangelskis venelastele liha ja vorsti müümas. “Olen proovinud ka lehmi pidada, aga see polnud minu ala,” nendib Laht, kes on kasvatanud ka linde, lambaid, kartuleid ja suhkrupeeti.

Laht on alatasa seotud mingite asjade organiseerimise ja deal’ide sõlmimisega. Tema septembrikuu mobiiltelefoniarve oli koguni 8500 krooni. Oma vähese vaba aja pühendab mees perele. Möödunud aastal sigade kasvatamisega poolteist miljonit krooni kasumit saanud Urmas Laht on teist korda abielus. Tema peres võrsub kolm tütart, esimesest abielust on tal ka poeg. Perre kuuluvad veel rotveiler Anete ja mustakirju kass Lehmake.

Kuigi ajakirjanduse kaudu ülesklopitud Lahte üritasid eelseisvateks valimisteks enda ridadesse meelitada maaerakonnad, liitus ta hoopis Keskerakonnaga. Et partei liikmepiletit nr 3000 omav Laht on Keskerakonna Virumaa valimispingereas väidetavalt alles esikümne teises pooles, tekib kahtlus, kas teda kurjasti ära ei kasutata. “Kodukandi inimeste hulgas pole tal just kõige parem maine,” väidab üks Lahte tundev inimene seepeale.