Europarlamendi valimised kujundavad tulevikku. Tulevane parlament peab langetama otsuseid ajal, mil looduse reostamine ja hävitamine on muutunud tavapäraseks. Selle ärahoidmine või vähemalt leevendamine on järgmise europarlamendi kõige tähtsam ülesanne.

Praeguseks on selge, et meil pole mõtet rääkida kliimamuutuste vastu võitlemisest. Selline retoorika oli levinud eelmise sajandi viimasel kahel kümnendil. Praegune küsimus on, kuidas on võimalik kliimamuutusi leevendada.

Praegune atmosfääri kasvuhoonegaaside koostis vastab ligikaudu pliotseeni ajastikule. See oli periood 5–2 miljonit aastat tagasi, mil maakera temperatuur oli praegusega võrreldes tunduvalt soojem. Arktikas kasvasid puud ja ookeanide veetase oli ligi 20 meetrit tänapäevasest kõrgem. See oli aeg, mil inimene ei olnud veel Maale ilmunud. Aga varsti pärast seda hakkas ka inimene maakeral toimetama.

Inimese areng on toimunud täiesti teistsugustes tingimustes kui need, mis valitsesid pliotseenis. Seetõttu pole sugugi selge, kas oleme liigina üldse võimelised „uues pliotseenis” elama.

Avalehele
56 Kommentaari
Loe veel: