Urmas Paet Foto: Andres Putting

Valimiskampaanias lihtsama vastupanu teed minek peaminister Cameroni poolt on maksnud kõrget hinda. Esmane reaktsioon börsidelt on selle ilmekas näide, kuid see kandub üle ka poliitikasse ja julgeolekusse.

27 ELi liikmesriiki peavad olema äärmiselt tasakaalukad, et Briti referendumist tingitud doominoefekti ära hoida. Kahetsusväärselt on liiga paljude mälu lühike ja see, et tänu ELile on Euroopa Liidu riikide vahel valitsenud rahu, on jäänud emotsionaalsete päevaprobleemide kõrval tagaplaanile. Nüüd on aga ka see rahugarantii saanud löögi.

Seda, kuhu ja kuidas Suurbritannia suhetes ELiga positsioneerib, ei tea veel keegi. Kas see saab olema nagu Norra või pigem nagu Türgi või hoopis midagi kolmandat.

Eks nüüd tuleb Londonil tegelema hakata ka omaenda riigi kooshoidmisega. Milliseid samme pettunud Sotimaa astuma hakkab, saab ka lähiajal näha.

Suurbritannia referendumil osalejate valik EList lahkuda on aga igal juhul suurim tagasilöök Euroopa Liidule pärast teist maailmasõda. Selle sammu tagajärjed kooruvad aja jooksul, kuid põhjust on olla murelik.