Foto: Priit Simson

Sügisel 2017 selgus, et Hanno Pevkur justkui ebaõnnestus erakonna juhina, ent see toimus just ajal, mil erakond tegi oma läbi aegade parima tulemuse kohalikel valimistel. Isegi Tartus ei olnud Andrus Ansipi linnapeaks või erakonnajuhiks oleku aegadel nii head tulemust kui see, mis tuli 2017.
Kaja Kallasele aga anti ka meedias ülevõimendatult avanssi. Toona, kui Kallas sai erakonna juhiks, küsiti, kas Kallas oleks hea peaminister, kas Eesti saab naispeaministrit. See oli ennatlik küsimus ning sedalaadi mõttevahetus oleks haipimine, milleks pole tol hetkel alust. Võibolla sai see "mull" läbi ning ajutine reitingutõus langes tavapärasesse tagasi.

EKRE on "tõusutrendis" olev erakond, ta toimib sotsiaalse liikumise loogikaga. Ta kasvatab organisatsiooni ning selleks on vaja sihipärast ja professionaalset tegevust. Ega ükski seltskond, kus on hetkel näiteks kümme inimest, ei jää samasuguseks olukorras, kus selles on 20 inimest. Need kümme peavad ka tahtma saada 20neseks, peavad tahtma kümmet uut inimest juurde.
EKRE võib olla ka vaadetelt veel üsna segane, mis ta siis on või ei ole, ent organisatsiooni ehitamine on neil sihipärane – ka meediakajastuse ja "töö poolest piirkondades", seetõttu ma nende tõusu üle ei imesta.

Kas neil aga õnnestub kantiliku imperatiivi (nagu Mart Helme on öelnud) kohaselt kasvatada esindatust riigikogus nii, et sinna ei teki soleerijaid (nagu Gräzin Reformierakonnas)? Ehk selliselt, et esindus kasvab, ent isikliku tugeva poliitilise kapitaliga inimesi ei lisandu – see on küsimuse koht. EKRE sobib õpikunäiteks erakonnast, kes end eesmärgipäraselt organisatsioonina kasvatab.

Turu-uuringute AS-i värske küsitluse kohaselt kasvas populaarselt kolmanda EKRE toetus juunis rekordilisele 18 protsendile, samal ajal võrdsustus kahe populaarsema partei, Reformierakonna ja Keskerakonna toetus.