Foto: Anni Õnneleid

Sõitsin hiljuti liinibussiga Tartust pealinna. Mind üllatas, kui sõbralik juht tegi enne väljasõitu isegi tiiru oma sõiduvahendis, et kõigil ikka turvavöö kinni oleks. „Näete, vajutage sinna. Ja nii sõidu lõpuni,” õpetas ta ühte vanemat prouat. Ei olegi varem näinud, et mõni bussijuht nõnda hoolikalt turvavöö kinnitamist kontrollib. Tavaliselt hõigatakse enne väljasõitu korraks üle bussi, kui sedagi.

Loomulikult võiks iga inimene turvavöö kinnitamise peale ka ise tulla, aga harjumused on aeglased sisse kujunema. Aga seda harjumust on vaja. Kahjuks pole Eestiski liinibussiõnnetused üliharvad, lähiminevikust meenub mitu.

Pean tunnistama, et olen alles viimasel ajal hakanud pikemate bussisõitude ajal alati turvavööd kinnitama. Autoga sõites õnneks peame juba tükk aega elementaarseks, et rihmad on kinni. Miks mitte siis bussides? Parem karta kui kahetseda. Ent nägin ka eespool mainitud sõidul, et pärast seda, kui juht oli oma tiiru ära teinud, vaatasid paljud vargsi ettepoole, ega ta näe, ning võtsid turvavöö taas maha. Nii ju mugavam... Kohe kindlasti pole aga ohutum.