Foto: Ilmar Saabas

Tallinnas on värskelt püsti pandud kaks ägedat näitust. Üks on Kumus ja see kõneleb tuntud Ülo Soosteri Tartu sõpruskonnast. Palju on räägitud Soosteri mõjust oma Tartu kolleegidele Valve Janovile, Kaja Kärnerile, Silvia Jõgeverile, Lembit Saartsile, Lüüdia Vallimäe-Margile, Heldur Viiresele. Näitusel kuvatakse aga fakte ja daatumeid, kuidas hoopis Sooster võttis näiteks Viireselt või Janovilt ideid üle.

Minu üks viimase aja võimsamaid näituseelamusi pärineb aga Kunstihoonest. See on elukaaslaste Toomas ja Aili Vindi „Kunstniku jalajälg”. Pole just palju näitusi, mida kaks korda jutti vaatamas käin, aga just seda olen Vintide puhul juba jõudnud teha. Näitusel on vaimustav valik Toomas Vindi kontseptuaalseid maastikke ja Aili Vindi meisterlikke veekogusid.

Mõlemat näitust saadab ka kataloog. Aili ja Toomas Vindi näituse trükis on kahjuks natuke koormava formaadi ja kujundusega. Ja saatetekstide all on autori Eero Epneri nimi valesti kirja saanud. Eks tegijail juhtub.

Ülo Soosteri sõpruskonna näitus on Kumus avatud järgmise aasta märtsi lõpuni ning Toomas ja Aili Vindi ühisnäitus on Kunstihoones lahti 18. jaanuarini.