Isadepäev Paides Foto: Priit Simson

Eestis on Euroopa suurim palgalõhe. On arutletud eri põhjuste üle, miks see nii on, aga me pole julgenud otsa vaadata ühele teemale, mis esmapilgul tundub igati naistele soodne – vanemahüvitise süsteemile.

Algse idee järgi ei ole vanemahüvitis mitte sotsiaaltoetus, vaid demograafiline meede. Vahend, mis paneks noored töötavad naised sünnitama, ilma et nad peaksid tundma hirmu oma sissetuleku vähenemise pärast, kui peavad mõnda aega töölt eemal olema.

Mitme lapse järjest sünnitamise soodustamiseks on vanemahüvitise süsteemis ette nähtud võimalus saada esialgset vanemahüvitist ka teise lapse puhul, kui laste sünnil on vahet alla kahe ja poole aasta. Seega võib mõne naise töölt eemal viibimine venida üsna pikaks.

Elu meie ümber aga muutub tänu uutele tehnoloogiatele ja arengule kiiremini kui kunagi varem. Kõikide muutustega kursis olemine nõuab isegi pidevalt tööl käivatelt inimestelt suuri pingutusi. Seda suuremad on need pingutused inimesele, kes on laste sünnitamise ja kasvatamise tõttu üle pooleteise aasta töölt eemal olnud.

Loe täismahus artiklit homsest Eesti Päevalehest.