Maailma ooperi- ja balletiteatrite seas on oma eliitmajad. Pariisis, Londonis, New Yorgis on maailmakuulsad lavad. Venemaal on kaks esilava: Moskva Suur Teater ja Eestile lähedal asuv Peterburi Maria ehk Mariinski teater. Neile lavadele ei pääse igaüks. Esinejatele on see tihti karjääri oluline verstapost ja teistele teatrikompaniidele on neisse majadesse vastuvõtmine tähtis tunnustus. Estonia teatri peadirektor Aivar Mäe rääkis, kuidas tal õnnestus Eesti esindusteater Peterburi kõige-kõigemale lavale viia.

Kust tuli mõte Maria teatri lavale püüelda?

Küsimus ei ole ainult Mariinskis. Kolm-neli aastat tagasi hakkasime mõtlema Eesti sünnipäevale ja kuna oleme palju teatrivahetusi teinud, otsustasime, et käiks kõigi naabrite juures uuesti. Esimene oli Moskva Helikoni teatri uus maja, järgmine siis Mariinski. Siis tuleb Tampere, pärast seda Riia ja lõpetame Vilniuses. On veel tuure, kuid need ei puuduta naabrite, kõige lähemate sõprade külastusi.

Kuidas Peterburi külastus teoks sai?

Ühest küljest peab natuke õnne olema. Võõraid teatreid ei lubata siia majja pea üldse. Siin on kaks võimalust: kas sul on eriti lähedane suhe Valeri Gergijeviga (Maria teatri peadirektor ja -dirigent ning kunstiline juht – R. P.) või… Kusjuures teisi võimalusi eriti polegi. (Muheleb.)

Teater võib olla üllatavalt hea, kuid sellest ei piisa. Vastupidi, kui oled liiga hea, võib päevakorda tulla konkurentsiküsimus ja see sulgeb uksed.

Avalehele
10 Kommentaari