Saksofonist Maria Faustil (paremal) ja pianist Kirke Karjal on kavas luua teos Eesti uue identiteedi otsinguist. „Vanast nõukogudeaegsest identiteedist ei ole veel päris lahti lastud ja uus ei ole veel päris valmis,” selgitab Faust. Foto: Kert Saarma

Järgmise viie kuu jooksul valmib Eesti 100 aasta juubeliks üheksa uut džässhümni, mis jõuavad 28. novembril publikuni Eesti džässiliidu ja Jazzkaare korraldataval kontserdil „9 hümni vabadusele.” Isamaalisi mõtteid ja tundeid, minevikku, tänapäeva ja tulevikku peegeldavaid muusikalisi mõtisklusi loob üheksa muusikute kooslust.

Saksofonist Maria Faust (39) ja pianist Kirke Karja (28) hakkavad oma hümnis tegelema identiteediprobleemiga ja kavas on luua teos Eesti uue identiteedi otsinguist. „Mulle tundub, et vanast nõukogudeaegsest identiteedist ei olda Eestis veel päris lahti lastud ja uus ei ole valmis. 50 okupatsiooniaastat ei unune rahvuslikus mälus 25 aastaga, elame posttraumaatilises stressis ja kanname endas mineviku hirme. Sellest väljatulek on pikaajaline protsess,” räägib Faust.

Karja lisab, et hirmud on seotud ka praeguse poliitilise olukorraga, mida muusikud teoses väljendada püüavad. „Vaatleme, kuidas on kollektiivne mälu seotud meie geograafilise paigutuse ja maailmas laiemalt toimuvaga. On vaja mõista, kuidas tänapäeva eestlane maailmas toimuvaga suhestub, võttes vabatahtlikult omaks hoopis mõne teise rahva tavad ja kaotades seeläbi tüki endast,” ütleb Karja.

« Avalehele 56 Kommentaari