Foto: Ester Vaitmaa

Kas oled märganud, et kui sisestad arvutisse logides kogemata vale salasõna, kulub süsteemil sellele reageerimiseks palju rohkem aega kui õige puhul?

Õigele paroolile reageerib tarkvara praktiliselt kohe ja alustab edasist sisselogimisprotsessi. Valele paroolile reageerimine võib aga võtta opsüsteemist ja seadmest olenevalt isegi 30 sekundit, enne kui sellest teada saad. See pole meelepett ja viivitusel on hea põhjus: turvalisus.

Arvutisüsteemil kulub nii vale kui ka õige salasõna kinnitamiseks täpselt sama palju aega. Kui neile reageerimine oleks ühtviisi kiire, oleks sissetungijal lihtsam õiget otsida, sest see nõuaks vähem aega ja vaeva.

Viivitus on lisatud, et järjest eri paroolide katsetamine oleks võimalikult ebamugav, isegi kui sul on salasõna umbkaudu teada.

Kui näiteks Windows teataks vale parooli sisestamisest kümne millisekundi möödudes, kuluks sõnastiku abil 75 000 sõna proovimisele neli tundi. Aga näiteks viiesekundilise viivituse korral kulub sama tulemuse saavutamiseks neli päeva.

Seega teenib viivitus seadme- ja kontoomaniku huve.