Foto: Ester Vaitmaa

Mis juhtub meie armsate tehnikaseadmetega, kui need prügi sekka saadame, et uutele ruumi teha? Nad veedavad pensionipõlve „surnuaedades” nagu Ghanas asuv mürgine jäätmaa Agbogbloshie, kuhu rahateenimishuvilised „jahile lähevad”.

Vähemalt Agbogbloshies on tüüpilised komponentide ja materjalide kogujad 7–25-aastased noored. Nad kulutavad post-apokalüptilise õuduka tegevuskohta meenutavas prügilas aega ja oma tervist, et hüljatud vidinatest väärtuslik sisu (nt vask) välja põletada.

Nad töötavad paljakäsi ja hingavad sisse mürgiseid gaase, et päevas 2,5 eurot teenida. Paljud e-jäätmete töötlejad surevad 20. eluaastates vähktõve või muu raske haiguse tagajärjel.

Inimestele meeldivad tehnikavidinad ja seetõttu on maailmas väga palju e-jäätmeid. ÜRO andmetel lisandus 2014. aastal maailma umbes 46 miljonit tonni e-prügi. Vähem kui kuuendik sellest on korralikult taaskasutusse võetud või ümber töödeldud. Olukord muutub aina hullemaks. 2018. aastal lisandub e-jäätmeid arvutuste põhjal 55,1 miljoni tonni jagu. Kõige rohkem tekib seda kahes suurriigis Hiinas ja USA-s, näiteks mulluses arvestuses 32% koguhulgast.