Link kopeeritud!

Repliik: põlissoomlaste õppetund Eesti poliitikutele

 (70)
Alo Raun
Alo RaunFoto: Karli Saul

Põlissoomlased, meie põhjanaabrite parempopulistlik valitsuspartei, valis laupäeval Timo Soini asemel enda uueks juhiks migratsioonivastase ja euroskeptilise Jussi Halla-aho. Võimul olles pehmenenud ja populaarsust kaotanud partei keeras oma poliitikale taas vindi peale.

Sündmus tõi kaasa valitsuskriisi, sest eile teatasid kaks ülejäänud valitsusparteid – Koonderakond ja Keskerakond –, et nad ei saa olla koalitsioonis Halla-aho juhitava erakonnaga.

Kuigi olukord on kohati teine, on siit mõtteainest Eestilegi, eelkõige Reformierakonnale, kust on tulnud vihjeid Põlissoomlaste Eesti analoogi EKRE parketikõlbulikkuse kohta.

Olgu Toompeal või all-linnas, EKREga koalitsiooni moodustamisel tuleb kõigil osapooltel neelata alla nii palju mõrusid pille, et on raske uskuda nagu sellised koalitsioonid jääks pikaks ajaks püsima. Seega, isegi kui sügisesed valimistulemused loovad võimaluse moodustada Tallinnas n-ö superkoalitsioon Keskerakonna vastu, on selle iga kardetavasti lühike ja Keskerakond peagi võimul tagasi.