Soome esindajad kongressil: Ilvese kõne võis Venemaale provokatsioonina tunduda

 (49)

Hantõ-Mansiiskis soome-ugri rahvaste maailmakongressil osalenud Soome-Vene rahvastefoorumi esindajate hinnangul võis president Toomas Hendrik Ilvese kõne Euroopa väärtustest Venemaa esindajatele provokatsioonina tunduda.

Delegatsiooni kuulunud kirjanik Jarkko Tonti, rahvasaadik Heidi Hautala ja Venemaa asjatundja Jukka Mallinen:

Eesti president Toomas Hedrik Ilves tõstis oma kõnes esile Euroopa rolli väikeste riikide ja nende keelte õiguste kaitsjana. Ta tõdes, et keel ja kultuur saavad õitseda vaid demokraatlikkus ja vabas ühiskonnas. Ilves lisas, et vabadus ja demokraatia on universaalsed väärtused, mis ei tunne riigipiire ning millele ei ole alternatiivi.

Ilvese ja Eesti delegatsiooni tabanud rünnakud näitavad seda, et euroopalikest väärtustest rääkimist võetakse Venemaal endiselt provokatsioonina, vaatamata selle, et Venemaa riigina on end mitmetes rahvusvahelistes kokkulepetes nendega sidunud.

Venemaa ebaõnnestunud katse viia maailmakongressi peamaja Helsingist Venemaale näitab ürituse üha suuremat politiseerimist. Venemaa juhtkonnale ei sobi, et Euroopas tuntakse üha suuremat huvi soome-ugri rahvaste keeliste ja kultuuriliste õiguste vastu.


Soome-Vene rahvastefoorumi on asutanud Venemaa demokraatia ja inimõiguste olukorrast huvitunud inimesed.