Pealt kolmekümneste meeste ängistav elu ja mida sellega teha


Pealt kolmekümneste meeste ängistav elu ja mida sellega teha
Muretu ja mugav elu muutub ühel hetkel rutiiniks, mis tekitab ängi. Oliver Kulpsoo

Von Krahli uus tükk „Mehed lumes” on lavastus, mida peab igaüks ise nägema.

Von Krahli teatri põlvkondade suhteid maailma ja ühiskonna, kunsti ning üksteisega peegeldava triloogia kolmas lavastus „Mehed lumes” väljendab 30-aastaste ängi. Laval on äsja kolmandasse elukümnesse jõudnud Mart Koldits ja Kristjan Sarv, kellele tundub, et sellel eluhetkel tekib mõnda aega häirivalt püsinud stabiilsuse kõrvale suurem vajadus vaimselt kuhugi edasi liikuda.

Lavastuses, mille algimpulsiks oli polaaruurija Peter Freuchen ja tema kirjutised, näemegi kahte meest ilmselt kuskil põhjapoolusel tegemas oma rutiinseid toiminguid, et päeva õhtusse saata, kuni ühelt missioonilaadselt jahiretkelt naastes on ühe neist justkui tulnukas vallutanud.

Pildid suunavad mängu

Kolditsa ja Sarve jaoks ei ole selgelt kõige olulisem lugu (kuigi see on olemas ja jookseb ilusti), vaid pigem hoopis tähenduslikud seosed, kuid kõigest enim kerkib esile esteetika. Visuaalsed kujundid ja tehnika abil loodud mängud on kütkestavad ning suudavad end siiski õigustada enama kui lihtsalt mängudena. Need kõnelevad. Ning aitavad kutsuda esile emotsionaalset seost lava ja publiku vahel, mis on selle omamoodi meeleoluteatri puhul väga oluline.

Vaid paari repliigiga lavastus suudab tekitada nii järjest tuure üles võtvat põnevust kui ka naerupahvakuid, kaasata publikut ootamatul viisil ning kasutada ära eri ruume ja tajusid.

Mart Kolditsa huvi on olnud mingil määral lammutada lääne kultuuris vohavat dualistlikku maailmapilti, mis seab keskmesse indiviidi ja individuaalsuse kultuse ning konstrueerib ühesugusel skeemil põhinevaid arusaamu, kuidas asjad olema ja töötama peaks.

Trafareti järgi on olemas kesk-eakriis, kuid kolmekümnendate äng on praegu justkui maailma ehitama pidava põlvkonna privileeg, mis on siinmail väljendunud näiteks Priit Võigemasti lavastustes. Koldits ja Sarv annavad lisaks võrdluse vanemate ja nooremate põlvkondadega, millega end kõrvutades tekib suhu halb, kahetsusest kibe maik.

Nii et olge valmis arenema, kolmekümnesed, kriis on käes. Ja keda ma ikka lollitan – see on lavastus, mida peab ise nägema, sest see mõjub igaühele

nii isemoodi, et seda on raske leheveergudele sobivaks looks seada.

Uuslavastus

„Mehed lumes”

Von Krahli teatris

•• Kontseptsioon ja näitlemine: Mart Koldits ja Kristjan Sarv

•• Pilt: Emer Värk; muusika:

Renzo van Steenbergen

•• Esietendus 17. aprillil Von Krahli teatri proovisaalis

•• Etendused 21., 25., 26., 27., 28. ja 30. aprillil kell 21 Von Krahli teatri proovisaalis

•• Vaata ka: www.vonkrahl.ee