Abhaasia loodab Vene õhu- ja mereväebaasi saada paari kuuga

 (11)

Venemaa toetusel Gruusiast eraldunud Abhaasia valitsus loodab paari kuu jooksul sõlmida Venemaaga lepingu, mis lubab sinna Venemaa lennuväebaasi ja mereväebaasi.

"Leping kirjutatakse alla tõenäoliselt järgmise paari kuu jooksul," ütles Reutersile Abhaasia juhi Sergei Bagapši esindaja Kristian Bzhania.

"Venemaa Föderatsioon peab praegu läbirääkimisi Abhaasia pinnal kahe Vene sõjaväebaasi loomiseks, mis kaitseksid meie sõpruse ja vastastiku abi lepinguid," ütles Bzhania. "Jutt käib mereväebaasist Ochamiras, kuhu paigutataks rühm Venemaa Musta mere laevastiku sõjalaevu, ning endisest dessantväelaste baasist Gudauta linnas," lisas ta.

Gruusia parlamendi kaitsekomitee esimees Givi Targamadze sõnul protesteerib Gruusia baaside vastu kõigil rahvusvahelistel tasemetel. "See protsess rikub kõiki rahvusvahelisi õiguslikke piiranguid ja standardeid," ütles Targamadze Reutersile.

NATO on juba sel nädalal väljendanud oma muret Abhaasiasse kavandatava mereväebaasi pärast.

Venemaa Musta mere laevastik asub praegu Ukraina sadamas Sevastoopolis, kus ta oli ka nõukogude ajal. Ukraina valitsus on teatanud, et laevastik peab lahkuma 2017. aastal, kui sadama rendileping lõpeb. Venemaa loodab jääda Sevastoopolisse kauemaks, kuid uurib ka teisi võimalusi.