Läänemere tervis on kehv – kui vanasti sai selles süüdistada üksikuid tehaseid või õlireostuseid, siis üha rohkem oleme selles süüdi mina, sina ja isegi naabri vastsündinud beebi. Me kõik anname panuse oma kodumere reostusse.

Ida-Virumaa kalur Aldo Koppel hakkas kaheksa-aastaselt vanaisaga kalal käima. Ta on neljandat põlve kalur, püüdnud kala ligi 40 aastat. Praegu püüab ta rannakalurina Purtse jõe suudme lähistel peamiselt räime. „Minu põlvkonnaga see rannakalandus siin lõppeb kah,” sõnab ta. Töö on füüsiliselt raske ja nõuab investeeringuid, mis ei tasu end enam ära. Kalatehased, kes räime kokku ostavad, on pärast Vene turu sulgumist uksed kinni pannud – vaid üks on jäänud. Toore räimega pole aga suurt midagi peale hakata. „See põlvkond, kes räime puhastas ja midagi tegi, on surnud. Ega noored ei hakka räimega möllama ja toorest kala puhastama – ei, ei, ei.”

Kalurite elu teevad kibedaks ka hülged, kes lõhuvad kalavõrke. Kormoranid näppavad kalu ja reostavad maastikku, Musta ja Kaspia mere kandist Eestisse rännanud ümarmudil tõrjub teised kalaliigid minema. Meres vohavad üha hoogsamalt vetikad, paljud kalaliigid kiratsevad. Kõige raskem on Läänemerel endal, kes ahmib kliimamuutuste tõttu õhku ja ootab lahendusi.

Läänemeri on suletud ja väga aeglase veevahetusega, üks maailma intensiivsema kasutusega ja reostunumaid meresid. Igal ajahetkel seilab meie kodumerel üle 2000 suure kauba- ja reisilaeva. Selles suletud ja väikeses lombis on kõik keskkonnamuutused kiiresti näha.

Vaata, kui palju laevu sõidab korraga Läänemerel

Euroopa keskkonnaagentuuri värske aruanne näitab, et ligi 96% Läänemerd kannatab ohtlikest ainetest põhjustatud reostuse käes. Kui veel lähiminevikus võis osutada konkreetsetele tehastele, õlileketele või putukatõrjevahenditele, mis merd reostasid, siis uus aeg toob uutmoodi reostust. Kuidas võidelda selle vastu, et meie pesumasinas pestud pesust pärit kiud hakkavad kord kandma mürki kalade kehasse? Või kui elu läheb järjest stressirohkemaks, toidame Läänemere kalu üha enam antidepressantidega?

Avalehele
235 Kommentaari