26 aastat merepõhjas lebanud Estonia vrakist tehakse täpne 3D-ülesvõte, kui realiseerub ekspertide ettepanek, kuidas tõde laevakere rebendi kohta välja selgitada. Välistatud pole ka tuukrite kasutamine, vee põhjakiiruste mõõtmine ja merepõhja puurimine.

Eesti ees seisab ülesanne käima lükata uus uurimine parvlaev Estonia hukkumise asjaolude välja selgitamiseks. Riske on tohutult - sisepoliitiliselt tuleks vältida, et uurimine politiseeritaks. Välispoliitilist vaekaussi võivad kõigutada uued vandenõuteooriad, mis võivad kahandada riikidevahelist usaldust. Arvestama peab omaste ja pääsenute tunnetega.

Operatsioon tuleb pisimagi detailini ette planeerida ka tehniliselt. Kas saata vraki juurde tuukrid või robot või mõlemad? Pisimgi detail tuleb kogu operatsiooni juures paika sättida kirurgi täpsusega. 

Eesti plaan on panna kokku projektimeeskond, kuhu kuuluks hulk valdkonna eksperte: tuukrid, insenerid, mereteadlased. Nad peavad suutma juba planeerimisfaasis veealust olukorda ette näha. Seejärel peavad nad operatsiooni tehniliselt välja töötama – kes kuhu liiguvad, mida täpselt ja miks uurima hakatakse. Seejärel minnakse plaani Soome ja Rootsiga läbi rääkima.


Avalehele
272 Kommentaari
Loe veel: