1960. aastal võis Fidel Castro veel New Yorgis pakutud sigari vastu võtta. Varsti muutus see eluohtlikuks ja lõpuks loobus Kuuba diktaator üldse riigi kuulsaimat ekspordiartiklit tarbimast. Foto: AFP/SCANPIX

USA luure keskagentuur (CIA) ja Kuuba emigrantide rühmad haudusid pea 50 aastat plaane, millega tappa Fidel Castro. Ükski vandenõu ei õnnestunud, kuid üks Castrole lojaalne turvamees on kokku arvestanud, et El Comandante elu võtmiseks tehti 634 katset, mõni naeruväärne, teised surmtõsised.

Ühel puhul koostas CIA julge plaani teadmisega, et Castro on sukeldumisfänn. USA presidendi Bill Clintoni valitsemisajast pärit ja nüüdseks avalikuks tehtud dokumendid kinnitavad, et CIA investeeris suure summa Kariibi mere tigudesse, lootes nende seast leida piisavalt suure karbiga isendi, millesse mahuks eluohtlik kogus lõhkeainet. Idee kohaselt plaaniti teod võõbata erksatesse toonidesse, et nad pälviksid vee all sulistava Castro suuremat tähelepanu. Lõpuks plaanist loobuti, nagu ka teisest kavast, mis nägi ette halvavat nahahaigust kandva seenega nakatatud sukeldumisülikonda.

« Avalehele 30 Kommentaari