Koera ohjeldamatut haukumist saab ravida
“Sellel loomal on vist hullukoeratõbi,” pahandab Tartus korterit üüriv tudeng Annika Höövel oma naabrite lemmiku peale. Kortermaja hoovi aedikusse suletud koer klähvib ohjeldamatult tund aega jutti, kuigi põhjust näha pole. “Äkki ta näeb vaime?” pakub Annika.
Loom haugub alati siis, kui silmapiirile ilmuvad tema omanikud. Puhkepausideta edastab ta oma sõnumit neljajalgsete keeles. Aga võõraste peale ta häält ei tõsta. Kui omanikele koera haukumise pärast märkus tehti, vastasid nad, et koera töö ju ongi haukumine.
“Ilmselt ostan endale kõrva-tropid,” näeb Annika olukorrale ainsat lahendust.
Looma tuleb kasvatada
Tallinna kesklinnas elav Kärt Kübarsepp on naabri koera klähvimist pidanud juba aastaid taluma. Varem oli olukord hullem: koer klähvis 24 tundi jutti. Viimasel ajal on aga öösel rahulikum, mille põhjal Kärt eeldab, et loom pannakse kuhugi kinni. Trall hakkab aga hommikul kella seitsme paiku postiljoni saabumisega.
Mõnikord, kui kannatus katkeb, on Kärt akna lahti löönud ja karjunud: “Vait!” Vihasööstul pole aga erilist efekti, sest naaber ise pole koera kunagi vaikima manitsenud. Kärdil endal on kaks suurt õuekoera, kes samuti häält teevad ja postiljoni mõnikord haukumisega tervitavad. Naine on aga seisukohal, et koeri tuleb kasvatada ja keelata.
Koer kasutab suhtlemiseks haukumist, ulgumist ja kehakeelt. “Haukudes edastab loom signaale, ta tahab midagi edasi öelda,” selgitab üle 40 aasta koerte koolitamisega tegelenud Sirje Vets.
Koertekoolitaja poole pöördub arvukalt inimesi, kes on hädas oma haukuva lemmikuga. Küsimusele “Mida teha?” pole aga ühest vastust. Põhjusi, miks koer ohjeldamatult haugub, on erinevaid: hirm üksinduse ees; kaitserefleks, kui ta kuuleb kahtlast liikumist; igavus. Domineeriv koer võib avaldada sel moel pahameelt, et karja liikmed on temalt luba küsimata plehku pannud, ja nõuab, et nad viivitamatult koju naaseksid.
Sageli kulub tunde, et võimalikke põhjusi välja selgitada, sest looma elu hakatakse analüüsima kutsikaeast.
Koeral kinnistuvad paljud asjad inimeste käitumist jälgides. Nii jätkab loom oma tegevust, kuni saab peremehe tähelepanu, olgu see siis kas või negatiivne. “Koerad on väga-väga järjekindlad,” selgitab Sirje Vets Annika naabrite koera suhtlemist peremeestega.
Sageli on haukumise põhjuseks seegi, et koeraga ei tegelda piisavalt – mõni hakkab asju lõhkuma, teine haugub. Kui loomaomanik tuleb muresid kurtma, laseb Vets tal koera ööpäevast pikemalt rääkida. Sageli selgub, et hommikul tegeldakse loomaga 15–20 minutit, kuni ta oma hädad ära teeb, ja jäetakse siis 8–9 tunniks üksinda koju, mistõttu on loomal energia ülejääk.
Mida teha ja mida mitte?
Kui inimene on probleemiga pöördunud spetsialisti poole, siis selgitatakse haukumise põhjus. Edasine asjade käik nõuab juba peremehe järjepidevat tööd ja vaeva, et loom halvast kombest võõrutada.
Mõnikord võib tuua leevendust see, kui seni karja juhina koheldud loomale näidatakse kätte tema õige koht – karjaliikmete viimasel positsioonil.
Kindlasti ei tohi looma peale karjuda ega teda karistada, sest see ei aita. Kellel pole piisavalt järjepidevust, et looma ümber kasvatada, sellele on pakkuda ka alternatiiv – haukumisvastased kaelarihmad, mis annavad elektrilöögi või pritsivad sidrunilõhna. Needki ei pruugi alati aidata, sest loomad on nutikad. Vetsi sõnul hakkas üks koer hästi vaikselt haukuma ja vältis seega elektrilööki.
1 küsimus
•• Mida saab koeraomaniku korralekutsumiseks teha?
Vastab
Liis Valk
Tallinna linnavalitsuse haljastuse ja heakorra osakonna juhataja
Üks võimalus on pöörduda Tallinna munitsipaalpolitsei poole, kes algatab menetluse. Tallinnas on viimase aasta jooksul algatatud koerapidajate suhtes 20 väärteomenetlust.
Kui tegu on kortermajas kaaselanikke häiriva loomaga, on üks võimalus tõstatada teema ühistu koosolekul ja looma omanikule ettekirjutus teha.
Koera haukumine on tihi ajendatud vähesest tähelepanust ning koolituse puudumisest. Looma omanikule võib soovitada koera koolitamist.
Tihti piisab, kui teavitada looma omanikku tema kohustustest ning võimalikest lahendustest.