Riigipiiriülese omavalitsuse ehk Valga-Valka-Walki ühendlinna ideed on enim arendanud Igor Gräzin, kes ei ole siiani loobunud kinnisideest, et piirkonna saaks vormistada Euroopa Liidu regionaalse koostööüksusena, vähemasti tuleks sellist võimalust urbanistika teadurite poolt põhjalikult uurida. 

„Ühine ja terviklik pealinn – Valga/Valka – mitte seljaga vastu piiri surutud provintsilinnake, vaid unikaalse maakonna keskel asuv omaenese väärikuse ja olemisega munitsipaalkeskus“ – selline ettepanek on Gräzini sõnul tegelikult osa kadunud Hardo Aasmäe vaimupärandist, niisiis tuleks ikkagi üritada ja proovida.   

Teatavasti ei leidu EL-s pretsedenti, kus üks omavalitsus tegutseks mitme riigi territooriumil, sellega kaasneksid õiguslikud probleemid, ilmselt puudub vajalik poliitiline tahe. Ent piiriäärse kaksiklinna taasühinemiseks on teisigi teid, mida võimalik teoks teha. Tunnuslause “1 linn, 2 riiki”, mis võeti kasutusele kaksiklinna 420. aastapäeva aegu, ei ole mitte lihtsalt loosung, vaid tähistabki juba reaalsust.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid