JUHTKIRI | Algas võitlus „ei oska öelda“ valijate pärast
(234)EKRE eilne miiting jäi tagasihoidlikumaks, kui oli mõni koroonaaegne, aga reitingute järgi astub see erakond valimistele vastu siiski suureneva populaarsusega. Konkurentidel on, millele mõelda.

Reformierakond on vasturelvaks valinud EKRE enda peavastaseks kuulutamise (aastaid selleks olnud Keskerakonna asemel). „Seega järgmistele valimistele vastu minnes on selge valik kahe suure vahel: kas valitsuse juhtparteiks saab Reformierakond või EKRE,“ ütles Kaja Kallas laupäeval erakonna suurkogul.
Endine nr 2, Keskerakond paistab peata olevat. Jüri Ratas tantsib, aga Keskerakonna riigikogu fraktsiooni esimees Jaanus Karilaid käis välja erakonna tuntud, „tasuta“ stiilis ettepaneku, mis kaldub absurdi: tuleb luua tasuta elektripakett, mis kataks poole keskmise kodu tarbimisest, mis on u 130 kWh kuus.
Praegu on vähemalt kolm erakonda teinud oma kampaanias suure panuse elektrile: kolmesendise elektri EKRE, tasuta elektri Keskerakond ja meile universaalteenuse toonud Isamaa. Kas neil õnnestub elektri hinna najal edukalt valimisteni sõita? Näiteks pühapäeval polnud mitte üksikute tundide, vaid terve päeva keskmine hind alla universaalteenuse hinna. Aga eriti EKRE-le oleks kasulik, kui elektri börsihind püsiks kõrge vähemalt valimisteni.
Erakondade praeguseid reitinguid vaadates tuleb öelda, et „ei oska öelda“ inimeste protsent on suur. Neid on Kantar Emori andmetel u 30%. Ajalugu on näidanud, et valimiste-eelseteks nädalateks väheneb nende inimeste hulk vähemalt poole võrra.
Loodame, et valimiskampaania kujuneb siiski mitmekesisemaks kui ainult EKRE ja Reformierakonna vaheline solvangute pildumine.
EKRE edu võti on suur (mis tahes põhjusel) hirmu, ebaõiglust, rahulolematust, raskusi, solvumist jms tundvate inimeste hulk. Reformierakonna ja mitme teisegi partei valijad aga on pigem inimesed, kes ei tunne oma eksistentsi sügavalt ohustatuna. Nende erakondade edu võti on mitte lasta liiga paljudel praegustel „ei oska öelda“ inimestel populistide õnge minna.
Ent nii meil kui ka mujal on nn peavooluparteid populistidele vasturohu leidmisega hädas. Ajaloolase Ian Buruma arvates sellepärast, et nad armastavad näidata oma üleolekut ja pidada moraaliloenguid neile, kes pole haritud ega jõukad. Loodame, et ees seisev valimiskampaania kujuneb mitmekesisemaks ega ole ainult EKRE ja Reformierakonna vaheline solvangute pildumine, mille tagajärg on ühiskonna veelgi suurem polariseerumine.