VARIVALITSUS | Mis on Varivalitsus ja kes on selle ministrid?
(128)Varivalitsus hoiab pärisvalitsusel silma peal kolmel moel: ministrite arvamuslood, neljapäevased podcast’id ning kiire reageerimine Päeva Teema rubriigis.
Neljapäevast, 12. jaanuarist käivitas Eesti Päevaleht koostöös Eesti 200 ja keskerakonnaga projekti Varivalitsus, mis kestab kuni valimisteni märtsi alguses.
Mitmel pool maailmas on kombeks, et opositsiooni jäänud erakond paneb kokku oma alternatiivse valitsuse. Variministrid tegutsevad ja võtavad sõna nii nagu pärisvalitsuski ning pakuvad koalitsiooniparteide otsustele alternatiivi. Nii katsetame nüüd sama ka Eestis.
Meie juures tegutsema hakkav Varivalitsus kannab üldjoontes samasugust rolli, ent on siiski erinev. Nimelt, nagu öeldud, koosneb see meil kahest parteist: Eesti 200 ja Keskerakond. (Pakkusime võimalust EKRE-legi, aga nad ei tulnud kaasa.)
Keskerakond pani välja 7 ministrit ja Eesti 200 samuti, EKRE loobus.
Kaalusime, kas need kaks erakonda peaksid leppima kokku alternatiivses „koalitsioonilepingus“ ehk opositsioonilepingus, kuid see oleks läinud liiga kunstlikuks. Seega teevad need kaks jõudu küll Varivalitsuses koostööd, kuid ei pea olema igas küsimuses ühel seisukohal.
Variministrid hakkavad hoidma pärisvalitsusel silma peal ja pakkuma oma lahendusi peamiselt kolmel moel. Esiteks ministrite programmilised arvamuslood, teiseks neljapäevased podcast’id ning kolmandaks kiire reageerimine Päeva Teema rubriigis.
Loe pikemalt Varivalitsuse kohta SIIT.
Ent kes kuuluvad Varivalitsusse?
Kumbki erakond pani välja 7 koondministrit, kes katavad mitut portfelli korraga. Seda praktilistel põhjustel, et muuta projekt kergemini hallatavaks, kuid teisalt annab see võimaluse võrrelda erinevate erakondade ministrite seisukohti ja kompetentsust samades küsimustes.
Järgnevalt esitame ministrid vastavalt portfellile. (Nagu öeldud, on mõlema erakonna variministrid võrdsed. Viskasime loosi ja selle tulemusena on siin nimekirjas Eesti 200 ministrid esimesena.)