Nüüd siis järjekordne lühijuttude kogumik „Rotisaar“. Kui „Armukadeduse ekspert“ keskendus armastusele ühes, teises või kolmandas vormis, siis seekord kirjeldab Nesbø tulevikku, mis pole just suurem asi. Mis juhtub, kui tavamaailm laguneb? Kas inimestes on võõrandamatud väärtused ja midagi head või trumpab ellujäämisinstinkt kõik üle? Paraku jääb inimene inimeseks koos oma tugevuste ja nõrkuste, ihade ja naiivsusega ka tulevikus. Inimlikkus ja ebainimlikkus säilivad aegade lõpuni.

„Tihe ja tõhus vaade tulevikku, ühest küljest meelelahutuslik, teisalt piisavalt jube, mida serveeritakse sobivalt suurtes annustes. On intriigi ja tõsidust. Ühesõnaga Jo Nesbø oma parimal tasemel,“ kõlaks Norra meedia „Rotisaare“ arvustuste kokkuvõte.

Et mitte liiga süvitsi minna ja jätta lugejale avastamisruumi ning rahu puändist, siis siinkohal raamatu tagalehel paiknev viie tulevikuloo kokkuvõte.

* Pandeemiajärgses USA-s ootab eliit pilvelõhkuja katusel evakueerimist, sel ajal kui tänavatel toimub kõigi sõda kõigi vastu. Kas keset valitsevat seadusetust on ruumi eetikal ja moraalil põhinevatele valikutele?

* Teadlane teeb avastuse, mis võib olla igavese elu võti, aga varsti tuleb tal ajaga võidu joosta, et jõuda mälestustemakulaatorini, mis tal oma avastuse unustada aitaks.

* Kaks sõpra on teel Pamplona pullijooksule, aga armuvad samasse tüdrukusse. Sündmused võtavad ootamatu pöörde ja varsti ei ole küsimus enam selles, kes nad on, vaid hoopis millal nad on.

* Noor elupõletaja on võlausaldajatega pahuksisse sattunud ning otsustab põgeneda Aafrikas maofarmi pidava isa juurde. Isa ja poeg pole kunagi lähedased olnud, aga surmavalt mürgiste madude keskel tulevad ilmsiks varjatud kavatsused.

* Avalik sektor on kahanenud olematuks ja elukorraldust määravad suurfirmadest moodustunud kartellid. Malehuvilisest psühholoog töötab kartellide palgamõrvarina ning omavahelises arveteõiendamises lähevad käiku kõige leidlikumad ja julmemad meetodid.

Nagu öeldud, Nesbø jääb Nesbøks olenemata sellest, kas kirjutab minevikust, olevikust või tulevikust.