Mida väidetakse?

„USA asepresident Kamala Harris ütles reedel peetud kliimamuutuste teemalises kõnes, et planeedi päästmiseks tuleb maailma rahvastikku vähendada,“ kirjutas 17. juulil portaal Vanglaplaneet, mis viitas omakorda USA paremäärmuslikule vandenõuteooriaid levitavale veebilehele InfoWars.

„Mõelge kuidas see mõjutab näiteks rahvatervist. Kui me investeerime puhtasse energiasse ja elektriautodesse ning vähendame rahvaarvu, saavad meie lapsed rohkem puhast õhku hingata ja puhast vett juua,“ tsiteerib Vanglaplaneet Harrise kõnet. „Seda kõnekat märkust võeti vastu tormilise aplausiga.“

„Just äsja kujunes suureks hitiks USA asepresidendi Kamala Harrise kõne, milles ta kutsub üles vähendama planeedi elanikkonda, et lapsed saaksid hingata värsket õhku jne jne,“ kirjutas Sven Kivisildnik portaalis Uued Uudised.

„Ilmselt siis hakatakse vähendama täisikka jõudnud planeedi elanikke, et lastel, siilidel ja konnadel oleks hea olla ja mõnus täiel rinnal hingata,“ lisas ta.

Kivisildnik küll mainis oma artiklis, et hiljem vabandati, et „Kamala ajas jälle kõik sassi ja ta tahtis tegelikult vähendada pollutsioone, mitte populatsioone“, kuid see ei takistanud vandenõuteooriaga jätkamist.

„Üks nendest põhjustest on see, et juba täna on käigus õige mitmed tõhusad jalaraiumise projektid. Triibud taevas on muidugi laste kopsurohi – pertusiin200, aga nälja tekitamise algatused on ilmselgelt inimeste arvukuse vähendamiseks. [...] Viirus muidugi ei tule alati hästi välja ja ega vaktsiin ka puhast nurka ei tee. Nälg on aga kvaliteetteenus ja see võtab ikka täiega. Seega ei korraldata globaalset näljahäda mitte ilma tagamõtteta,“ teoretiseeris Kivisildnik.

„Hea Sõber Sven Kivisildnik räägib oma tänases loos meie liitlaste poolt planeeritavast suurest näljahädast,“ kirjutas Facebookis riigikogu liige Moonika Helme.

Sarnased artiklid ilmusid ka Targo Pärnametsa blogis ja portaalis Eesti Eest.

Selliseid postitusi ja artikleid on Facebookis näinud umbes 25 000 kasutajat ja neid on jagatud ligemale 500 korda.

Kuidas on tegelikult?

USA asepresident Kamala Harris pidas 14. juulil Marylandis kõne, milles teavitas 20 miljardi dollari suurusest investeeringust puhta energia algatustesse.

Kõne ajal ütles ta: „Kui investeerime puhtasse energiasse ja elektrisõidukitesse ning vähendame rahvaarvu, saab rohkem meie lapsi hingata puhast õhku ja juua puhast vett.“ [“When we invest in clean energy and electric vehicles and reduce population, more of our children can breathe clean air and drink clean water.„]

Valge Maja ametlik stenogramm näitab, et Harris kasutas vale sõna. Ta tahtis öelda „vähendame reostust“, mitte „vähendame rahvastikku“. Stenogrammis on see parandus kõrvuti algse sõnastusega, mis on maha tõmmatud.

Kuvatõmmis Valge Maja stenogrammist "Asepresident Harrise märkused kliimamuutustega võitlemise ja puhta energiamajanduse loomise kohta"

Valge Maja ametnik kinnitas ka väljaandele Lead Stories, et Harris tahtis tegelikult öelda „reostuse vähendamine“.

See stenogramm oli ka ainus koht Valge Maja veebisaidil, kus on kirjas fraas „reduce population, mis on omakorda maha kriipsutatud.

Vahetult enne seda tsitaati öeldu näitab, et kõnes pole kordagi tõmmatud seoseid kliimakriisi lahendamise ja rahvastiku vähendamise vahel. Kõne keskendub majandusmeetmetele, mille eesmärk on vähendada kasvuhoonegaaside heitkoguseid.

Otsus: eksitav. USA asepresident Kamala Harris eksis kõne suulisel esitamisel ning see eksimus parandati Valge Maja ametlikul veebilehel. Ka kõne kontekstist on mõistetav, et juttu polnud populatsiooni vähendamisest.