Eesti Päevalehe, Delfi ja Eesti Väitlusseltsi koostöös ilmuvas Faktikontrolli sarjas kontrollitakse seekord, kas vastab tõele Jaanus Karilaidi väide, et pooled Eestis viibivatest Ukraina sõjapõgenikud on meesterahvad.
Viimasel nädalal on sotsiaalmeedias levinud mitte üks, kaks või kolm, vaid lausa kümneid postitusi putukate kohta. Nimelt arvatakse, et neid hakatakse salaja meie igapäevatoidu sisse panema.
Jaanuaris hakkas sotsiaalmeedias ringlema hirmutav pealkiri, mis viitas munade kahjulikkusele ning mitmed postitajad arvasid taas, et süüdi on vaktsiinid.
FAKTIKONTROLL | Puust ja punaseks: maksuameti andmed tõestavad, et jutt Johanna-Maria Lehtme hiigelpalgast on vale (120)
Eelmisel nädalal tekitas palju kõneainet kuuldus, nagu teeniks aasta inimeseks valitud Johanna Maria Lehtme kopsakaid summasid. MTÜ avaldas Eesti Päevalehe faktikontrollile tegelikud palgaandmed.
FAKTIKONTROLL | Kas meid tõesti ähvardab üheksatunnine elektrikatkestus, nagu hoiatab Kristjan Järvan? (125)
Eesti Päevalehe, Delfi ja Eesti väitlusseltsi koostöös ilmuvas „Faktikontrolli“ sarjas kontrollitakse seekord Kristjan Järvani öeldut, mille järgi võib Eesti olla üheksa tundi ilma elektrita.
Veel eelmise aasta lõpus pidi terviseamet tegema avaliku pöördumise lehekülje kohta, mis sisaldab valeinfot. Ent sellegipoolest jagatakse seda usinalt edasi.
Facebooki postituses pani autor tulpa ridamisi numbreid ning arvutas kokku, et väidetavalt maksab eestlane enam kui pool oma sissetulekust maksudeks. Nii see aga ei ole.
Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi külastas hiljuti Ameerika Ühendriike ja kinkis ametnikele Ukraina lipu. Nüüd levivad väited, nagu oleks lipul kujutatud natsisümboleid.
Facebookis on postitus, kus autor kirjutab eksitavaid väiteid Eesti elektrivarude kohta. Sealhulgas leidis ta, et Kiisa elektrijaamad seisavad lihtsalt niisama.
Sotsiaalmeedias levib video, kus rahvusvahelise olümpiakomitee (ROK) president ütleb, et kõik riigid peavad olümpiamängudele saatma LGBT+ sportlasi. Sellist üleskutset ta aga teinud pole.
FAKTIKONTROLL | Kas enamik Ukraina sõjapõgenikke ikka soovib lahkuda Eestist ja naasta kodumaale? (147)
Eesti Päevalehe, Delfi ja Eesti Väitlusseltsi koostöös ilmuvas Faktikontrolli sarjas kontrollitakse seekord, kas sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo ja EKRE parlamendisaadiku Jaak Valge vastanduvad väited Ukraina sõjapõgenike kodumaale naasmise kavatsuste kohta on õiged.
Sotsiaalmeedias levib postitus, mis räägib rasestumisvastastest tablettidest ehk nii-öelda beebipillidest. See-eest on statistika ja väited postituses valed ja eksitavad.
FAKTIKONTROLL | Kas tõesti on enamikus Euroopas riikides astmeline tulumaks, nagu väidab Jüri Ratas? (140)
Eesti Päevalehe, Delfi ja Eesti Väitlusseltsi koostöös ilmuvas Faktikontrolli sarjas kontrollitakse seekord Jüri Ratase väidet, et enamik Euroopa riike kasutab astmelist tulumaksusüsteemi.
Kliimamuutustega seoses levib valeinfo, et tegelikult temperatuurid langevad ja jääkilbid kasvavad. Faktid aga tõestavad, et olukord on vastupidine.
Sotsiaalmeedias levib väidetav kuvatõmmis „Aktuaalse Kaamera“ saatest, mille järgi hinnatõusu võrreldakse Reformierakonna reitinguga. Tegelikult sellist statistikat uudistesaade näidanud ei ole.
Eesti Päevalehe, Delfi ja Eesti Väitlusseltsi koostöös ilmuvas Faktikontrolli sarjas kontrollitakse seekord, kas mitte_tallinnal on õigus, et parkimiskoha tagamine igale korterile uusarendustes viib autostumise süvenemiseni ning Tallinnas kasvab niigi autode hulk 5% aastas, mis asetab meid Euroopas ...
Sihtasutuse Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks eestvedaja Varro Vooglaid jagas Facebookis postitust, mille põhjal võib tunduda, et Kaitseväe juhataja rikub vormirõivastuse eeskirju.
Uue lainena levib ivermektiini kohta info, et viimane on tõhus koroonaravim. Sellele väitele räägivad vastu nii uuringud kui ka eksperdid.
FAKTIKONTROLL | Kas tõesti annavad palgad 80% Eesti riigi maksulaekumisest, nagu väidab Jüri Käo? (106)
Lisatud Tööandjate Liidu kommentaar!Eesti Päevalehe, Delfi ja Eesti Väitlusseltsi koostöös ilmuvas Faktikontrolli sarjas kontrollitakse seekord, kas vastab tõele Jüri Käo väide, et 80% maksulaekumisest Eestis on seotud palkadega.
Facebooki postituses jagatakse uuringut, kus leiti rinnapiimast mRNA osakesi. Samas ei ole tõestust, et see oleks ohtlik.
Sotsiaalmeedias leviv postitus sisaldab eksitavat infot vaktsiinide kohta, sest autor võttis terviseametniku tsitaadi kontekstist välja.
FAKTIKONTROLL | Kas Balti riikidel ja Soomel on selleks talveks piisavalt gaasi varutud, nagu väidab Riina Sikkut? (90)
Eesti Päevalehe, Delfi ja Eesti Väitlusseltsi koostöös ilmuvas Faktikontrolli sarjas kontrollitakse seekord, kas vastab tõele Riina Sikkuti väide, et Baltikumi ja Soome piirkonnas on selleks talveks piisavalt gaasi varutud.
Sotsiaalmeedias tekitab segadust PayPal’i eksitus, mille järgi võtab ettevõte oma kasutajate kontodelt raha.
FAKTIKONTROLL | Pilt „Aktuaalsest kaamerast“ on töödeldud – esialgu naljana levinud pildist sai valeinfo allikas (30)
Eesti Televisiooni uudistesaade esitas erinevaid lahendusi riigi energiakulude vähendamiseks. Kaja Kallase valitsuse tagasiastumine ei olnud üks neist.
FAKTIKONTROLL | Kas Jaak Aabil on õigus, et Eesti energiakandjate hinnad on tõusnud kaks korda kiiremini kui Leedus ja Lätis? (295)
Eesti Päevalehe, Delfi ja Eesti Väitlusseltsi koostöös ilmuvas Faktikontrolli sarjas kontrollitakse seekord, kas Jaak Aabil on õigus, et Eesti energiakandjate hinnad on tõusnud kaks korda kiiremini kui Leedus ja Lätis?
Sotsiaalmeedias levib väide, et Rootsi ja Saksamaa madalate sündimusnumbrite põhjus on COVID-19 vastane vaktsiin. Tegelikku seost aga nende vahel pole.
Taani valitsus teatas, et lõpetab oma laiema vaktsineerimiskampaania. Valeinfo levitajad võtsid sõnakõlksust kinni ja väidavad, et infokild tõestab vaktsiini kahjulikkust.
Teadusartikkel on pannud sotsiaalmeedia kihama - lugejad arvavad, et tulevikus tuleb hakata oma lapsi kiibistama.
FAKTIKONTROLL | Andmetega eksitamine: Eestis ei hukku igal kuuendal päeval üks auto alla jäänu (8)
Täpsustatud 27.09Facebookis ja Instagramis levib väide, et auto alla jääb aastas 60 inimest. Tegelik arv on kolm korda väiksem.