KUULA | Millest lähtuda lapse hooldusõigust ja elatist puudutavates vaidlustes otsust tehes?
Kohtulood podcasti seekordses osas arutavad Viru Maakohtu kohtunik Liina Naaber-Kivisoo, Pärnu Maakohtu kohtunik Agle Lauren ja MTÜ Lapsed lähisuhtevägivallas juht Anne Haller lastest, vanematest ja nendega seonduvatest vaidlustest. Kui palju peaks vanem lapsele elatist maksma? Kui sageli tuleb ette, et vanemad on omavahel nii tülis, et laste huvid lükatakse tagaplaanile? Kuidas toimib perelepitus ning missugust rolli mängib kohtuotsuses lapse arvamus?
Elatis, mida vanem lapsele maksab, peab katma ära lapse vajadused ja elustandardi. Summa määr sõltub vanemate varalistest võimalustest ja sellest, missugustes tingimustes laps on harjunud elama. Elatissumma määratakse igale perele individuaalselt, ei ole olemas üht kindlat summat, mis lahendab kõikide osapoolte vajadused.
Lapse hooldusõiguse ja elatistoetusega seonduvate vaidluste käigus ei tohiks vanemad unustada, et kõige tähtsam on lapse heaolu. Omavahelised lahkhelid tuleks otsuste langetamisel kõrvale jätta, et laps sündmuste keerises võimalikult vähe kannatama peaks. Kahjuks on sageli vastupidi – kui vanemad juba kohtusse jõuavad, on suhted kapitaalselt sassis.
Seetõttu on väga tänuväärne perelepitus, kus elatisteemadele ja rahalistele küsimustele sageli lahendus leitakse. Vägivaldsete suhete puhul lepitust ei pakuta ja nii peab ikkagi kohus otsustama, mis on lapsele parim lahendus. Muresid ja hirme tuleb vägivalla ohvril kohtuprotsessi käigus aga kindlasti väljendada, sest nii saab kohus kõiki asjaolusid arvesse võtta ja leida lapsele ja tema vanematele parim lahendus. Kohus arvestab otsuste langetamisel ka lapse arvamust ning kõrgeim prioriteet perevahelistes protsessides on lapse heaolu.