KUULA | Miks tasub valeinfo levitajatele tähelepanu juhtida? Instagrami pseudo-influenceridest ja nende mõjust
(9)Viimases Eesti Ekspressis ilmus lugu, mille peategelasteks olid kaks noort naist, kes tegelevad aktiivselt valeinfo levitamisega. Lugu avas nende skeemi tagamaid - postitustest jääb mulje, et inimesed teevad kõike valesti ning 50 euro eest, saavad nad teada, kuidas „tegelikult“ tuleks elada.
Instagrami konto @ajuloputus tegi oma esimese postituse 22. oktoobril ning kui alguses tundus see olevat süütu ja pehme elustiili-konto, siis mida aeg edasi, seda rohkem pööras asi uhhuu ja ohtliku valeinfo suunas.
„Ma vaatasin ise ka alguses, et vist naljaks mõeldud sisu ja nagu meemileht. Aga siis ma märkasin seda süstalt käevarres,“ räägib podcastis „Valeinfo: paljastatud!“ üks loo autoritest, faktikontrolli reporter Marta Vunš. Ta rääkis, kuidas muidu küsitava huumoriga postituste vahele oli osavalt vaktsiinivastast retoorikat pandud. „See nagu oli esimene punane lipp, et siin on midagi kahtlast teoksil,“ lisas ta. Seetõttu otsustas Delfi meedia uuriv ja faktikontrolli toimetus kontot lähemalt uurida, millest kasvaski välja lugu Eesti Ekspressi.
Konto vedajad ise tituleerisid oma kontol Ekspressi artikli „tasuta reklaamiks“, sest nende jälgijaskond kasvas hoogsalt edasi. Kas targem oleks olnud lugu tegemata jätta? Oleks see nende populaarsust piiranud? Loo autorid seda ei arva ning rõhutavad mitmele probleemile, mida selline sotsiaalmeedia liikumine kaasa toob.
Kuidas artikkel sündis ning mida tasub olukorrast õppida? Sellest räägivad loo autorid lähemalt podcastis „Valeinfo: paljastatud!“. Varasemaid episoode on võimalik järele kuulata Delfi Taskust, Spotifyst või Apple Podcastidest. Järgmine episood on eetris kahe nädala pärast.