KUULA | Olukorrast digiriigis: miks on e-valimised isegi turvalisemad kui paberhääletus?
9. juunil valib Euroopa endale uue parlamendi. Eestis on võimalik oma hääl anda, juba 2005. aastast alates, ka elektrooniliselt. Selgitamaks, miks saab e-hääletamist usaldada, kui mitu kontrollkihti on süsteemil peal ja millal võiksime saada valida oma mobiiltelefonide kaudu, on stuudios RIA (Riigi Infosüsteemi Amet) valimiste valdkonna juht Alo Einla ja Riigi valimisteenistuse juht Arne Koitmäe.
„Tööd on olnud selle ligi 20 aasta jooksul palju, kuid oleme suutnud alati hoida e-valimiste süsteemi töökorras, turvalisena ja kõik hääled on saanud loetud nii, nagu peab. Kindlasti tuleb rõhutada, et e-hääletamine on turvaline: seda nii hääle saladuse osas kui ka selles osas, et hääl jõuab ka muutmata kujul serverisse ning et see hääl seal ka õigesti ära loetakse. Lisaks on meil igas etapis mitmed kontrollimehhanismid, mille järgi saab vaadata, ega valimiskastist ole hääli välja võetud või neid sinna juurde pandud,“ räägib Koitmäe.
Lisaks sellele on valijale loodud ka eraldi e-hääletuse kontrollrakendus, mille saab tõmmata oma mobiiltelefoni ja pärast e-hääletamist kontrollida, et hääl on jõudnud õigesse kohta ja seda ei ole muudetud.
„20 aastaga on tehniline köögipool muutunud väga palju. Peamiselt tähendab see seda, et e-valimised ei ole õhinapõhine projekt, vaid oleme mehitanud mitmeliikmelise tiimi, kes tegeleb aasta ringi e-valimiste süsteemide arendamisega. Kui valimised on lähedal, läheb kogu RIA fookus sellele ühele üliolulisele tegevusele, nii-öelda kuumal perioodil mobiliseerub kogu maja selle taha, et kõik toimiks valimistel õlitatult,“ mainib Einla.
Paigas on ka protseduurid, kuidas tagada, et kõik sujuks: nii on näiteks RIA-s kehtestatud nii-öelda nelja silma printsiip ehk ühtegi töölõiku ei tee vaid üks inimene, alati on selleks meeskond. Hääleurn on jagatud mitme serveri vahel, samuti on serveritel valimiste perioodiks lisatud nii video- kui ka politseivalve ja häältega urn liigub valimiste päeval ka lugemisele politseieskordi saatel ning internetti ühendamata.
Pikemalt kuula e-valimiste arutelu saate „Olukorrast digiriigis“ uuest lindistusest!
Saate on tellinud majandus- ja kommunikatsiooniministeerium.