Facebookis levib valeinfo, et virmalisi tekitab HAARP uurimine. See ei vasta tõele - virmalised on looduslik nähtus.

Faktid

  • HAARP on atmosfääri ionosfääri uurimisprojekt ega saa mõjutada ilmastikunähtuseid.

  • Virmalised on looduslik nähtus, mis tekivad atmosfääri kõrgemates kihtides siis, kui päikesetuul põrkab kokku maa atmosfääriga.

  • Intensiivne päikesetuul võib mõjutada maa kommunikatsioonisüsteeme ja elektroonikat - kui suur või kaalukas see mõju olla võib, HAARP uuribki.

Kõrgsageduslik aktiivne virmaliste uurimisprogramm, tuntud ka lühendina HAARP, on Alaska ülikooli teadusprojekt, mille eesmärk on uurida ionosfääri omadusi ja käitumist. Ionosfäär on atmosfääri osa, mis ulatub ligikaudu 50 kuni 400 miili kõrgusele Maa pinnast, otse kosmose äärel. Selles uuritavas piirkonnas tekivadki virmalised.

Virmalised on optiline nähtus põhja- ja lõunapolaaralade kohal, 90–1000 km kõrgusel. Enamasti on virmalised sinakad, kahvaturohelised või punased. Virmalisi tekitab kosmilise kiirguse (peamiselt päikesetuule) mõju hapniku- ja lämmastikuaatomitele ning nende esinemissagedus oleneb päikese aktiivsusest.

10.–12. mail oli näha mitmel pool maailmas intensiivseid virmalisi, mis oli enam kui kahe aastakümne suurima geomagnetilise tormi tagajärg. Kuigi HAARP korraldas 8.-10. mail suure uurimisprojekti, ei olnud see seotud päikesetormiga, ütles HAARPi direktor Jessica Matthews pressiteates. Projekt toetas Alaska Fairbanksi Ülikooli teadusettepanekuid orbiidil oleva kosmoseprügi tuvastamise mehhanismide uurimiseks.

„Oleme vastanud paljudele meedia ja avalikkuse päringutele,“ lisas Matthews. „HAARPi teaduslikud katsed ei olnud mingil moel seotud üle maailma nähtud päikesetormi või kõrge virmaliste aktiivsusega.“

Pressiteates selgitati, kuidas magnettormide mõju võib ulatuda kergest kuni äärmuslikuni, kuid maailmas, mis on üha enam tehnoloogiast sõltuv, muutuvad nende mõjud aina häirivamaks. HAARPi projekti teadlased uurivad viise, kuidas suurendada etteteatamise aega enne päikesetormi jõudmist maale.

Otsus: Vale. HAARP on Alaska ülikooli uurimisprojekt, mis uurib seda atmosfäärikihti, milles virmalised moodustuvad. Sellel ei ole võimekust luua või esile kutsuda virmalisi.