Postitaja soovitab kommentaarides inimestel end peale päikese käes viibimist lihtsalt porgandi- ja oliiviõliga kokku määrida.

Postitust on jagatud vähemalt 24 korda ja see on kogunud üle 100 reaktsiooni ja 40 kommentaari.

Faktid

  • Päikesekreemide kasutamine vähendab tunduvalt nii melanoomi kui ka teiste nahavähkide ja naha vähieelsete seisundite teket.

  • Kuigi on teada, et päikesekreemides olevad UV-kiirguse blokeerijad imenduvad väikeses koguses organismi, ei ole senini leitud neil mingeid negatiivseid efekte.

  • Päikesekaitseks tuleks kasutada kõrge kaitsefaktoriga tooteid, kuid päike ka kuivatab nahka. Naha niisutamiseks sobivad sel juhul ka erinevad õlid.

  • Kui inimene on saanud päiksepõletuse, tuleb olla ettevaatlik ka õlidega, sest see võib viia põletiku tekkeni.

Päikesekaitsekreemide kasutamine on oluline, sest see aitab ennetada nahavähki, päikesepõletusi ja naha enneaegset vananemist, mistõttu soovitavad nahaarstid kasutada vähemalt 30SPF (Sun Protection Factor) faktoriga veekindlat päikesekaitsekreemi.

„Päikesekreemi kasutamise eesmärk on vähendada naharakkude kahjustust UV-kiirguse poolt,“ selgitas Tartu Ülikooli Kliinikumi nahahaiguste kliiniku juht dr Viljar Jaks. „Punetuse teke viitab intensiivsemale naharakkude kahjustusele, millega kaasneb DNA kahjustus ja suureneb naharakkude DNAs tekkivate mutatsioonide tõenäosus. Mutatsioonid aja jooksul kuhjuvad, pannes aluse nahavähi tekkeks,“ lisas ta. Seetõttu peaksid eriti kõik heledama nahavärviga inimesed (fotoüüp I-IV) kasutama päikesekaitset päikesele avatud nahapindadel intensiivsema päikesekiirguse käes viibimisel.

Seda, kas päikesekreemid võivad olla kuidagi toksilised inimesele, kes seda kannab, on uuritud juba pikalt. „Kuigi on teada, et päikesekreemides olevad UV-kiirguse blokeerijad imenduvad väikeses koguses organismi, ei ole senini leitud neil mingeid negatiivseid efekte,“ rääkis Jaks.

Päikesekreemid on ohutuks märkinud ka USA toidu- ja ravimiameti ning Euroopa vastavasisulised seadusandlikud aktid. Küll aga on väljendatud muret, et suured kogused päikesekreemi, mis satuvad ookeani populaarsete suvituskohtade lähedal, võivad häirida mereelustikku. „Viimase paari aasta jooksul on müügile jõudnud mitmeid selles osas testitud päikesekaitsevahendeid, mida võiks eelistada, kui on plaanis vette minna,“ soovitas Jaks.

Kas päikesekaitse võiks jätta kasutamata ja hiljem end lihtsalt õlidega määrida? See lahendaks ainult ühe probleemi, milleks on kuiv nahk. „Päike kuivatab nahka ning naha niisutamine on päevitamisel oluline,“ ütles dr. Jaks. Ta lisas, et õlid on üsna head naha niisutajad, seega põhimõtteliselt ei ole midagi halba selles, kui kasutatakse kvaliteetseid looduslikke õlisid nahahoolduseks.

Probleeme võib tekitada nende õlide kvaliteet. „Kas tegemist on ikka selle õliga, mis sildil kirjas, kas antud toode ei sisalda kahjulikke aineid (pestitsiidid, keskkonnamürgid jne),“ selgitas Jaks, et ka nende puhul tuleks olla tähelepanelik. „Eksootiliste õlide puhul on olnud probleemiks ka allergilised ning ärritusreaktsioonid. Mingite eriliste õlide kasutamine peale päikese käes viibimist ei oma selget eelist tavakreemide ees.“

Kui aga on tekkinud päikesepõletus, kasvõi kõige kergemat sorti punetus, siis on õlide ning teiste rasvaste määrete (nt hapukoor), aga ka erinevate vahtude kasutamine hoopis kurjast, rääkis Jaks. „Need halvendavad naha soojusvahetust ning soodustavad põletiku ja seega ka päikesepõletuse süvenemist. Sellisel juhul tuleks kasutada pigem vee baasil valmistatud geele, sobivad näteks aaloet sisaldavad geelid. Tõsisema päikesepõletuse puhul (villid, pindmised haavandid) tuleb kasutada põletustele mõeldud spetsiaalseid geele, mis on saadaval apteegis.“

Otsus: Vale. Päikesekaitsekreemid kaitsevad inimesi nahavähi tekke ja päikesepõletuse eest. Kvaliteetsete õlidega saab enda nahka niisutada ent põletuse korral võib see viia hoopis tahtmatu põletikuni.